fbpx
Фото: МИА архива
Фото/ Манфред Вебер
Претседателот на Франција, Емануел Макрон, Сорбона, 25 април 2024 (скриншот од видео)
ДЕЛЕЊЕ ПРАВДА Третата власт беше наречена сваровски судство и тоа кажуваше сè

Tag: демократија

Фридом Хаус: Надежите што се зголемија по соборувањето на Груевски допрва треба да се остварат, судството и понатаму е една од најкритикуваните институции во Македонија

„Во Северна Македонија, надежите што се зголемија во 2017 година по соборувањето на антидемократскиот премиер Никола Груевски допрва треба да се остварат“, се вели во најновиот извештај на Фридом хаус ...

Ромите за Демократија со иницијатива „Добро за жените Ромки, Добро за Собранието на РСМ“

- Фондацијата „Ромите за Демократија“ поднесоа иницијатива до пратениците „Добро за жените Ромки, Добро за Собранието на РСМ“. Целта е да се унапреди демократското учество на Ромите во општеството, да се ...

Фотомонтажа: Д. Мишев / ЦивилМедиа

Алексеј Навални – Исус од Москва

ДРАГАН МИШЕВ Ако некој досега воопшто се сомневаше дека ќе има поинаков епилог од политички мотивираната судска фарса во која беше обвинет и осуден рускиот опозициски лидер Алексеј Навални, сега ...

Рускиот опозициски лидер, Алексеј Навални, прави симбол на срцето упатен кон неговата сопруга во судницата во Москва во февруари, 2021, каде што доби казна затвор од над 2 и пол години. Оттогаш, тој исчезнува во рускиот казнен систем. (Фото:  Moscow City Court via AP)

Смртта на Алексеј Навални

Алексеј Навални, челичниот руски адвокат кој разоткриваше корупција, лични интереси и злоупотреба на моќта од страна на рускиот претседател Владимир Путин и неговите другарчиња, беше предизвик за Путин повеќе од ...

Проф. д-р Ана Чупеска

Погрешна фрула

АНА ЧУПЕСКА Сѐ посилни и поаздисани во нашата јавност се евроскептичните гласови, сега толку отворени, што измислуваат и конференциски платформи на кои сакаат да нѐ инфицираат со нивните контаминирачки фантазии. ...

Ушите затнати, очите силно затворени

ЏАБИР ДЕРАЛА Прстот секогаш е вперен во државата, институциите и политичките класи. Ретко (да не речам никогаш) се упатува критички поглед на оние што носат огромна, веројатно пресудна, одговорност во ...

Коциќ: Во името на демократијата изборите треба да бидат во редовен термин

„Ставот наш е сконцентриран за она што е најважно во државата, тоа е продолжување на евроинтегративниот процес, второ справување со кризите кои постојат во моментов и трето изборите односно да ...

Емилија Целакоска

Чинот на уверување во образовниот процес и кај демократските принципи, наспроти пропагандата и авторитарноста

ЕМИЛИЈА ЦЕЛАКОСКА Често погрешно се смета дека демократијата е само гласање и надгласување, игра на мајоризирање и доминација на единствен чинител кој ќе ја носи одлуката (или натамошните одлуки, дури). ...

Дерала: Во услови на брутална, геноцидна војна на европско тло, наша обврска е да се бориме против војната

„Во услови на брутална, геноцидна војна на европско тло, во услови на руска агресија, против независна, мирољубива, демократска Украина, ние не можеме да зборуваме за мир, а да не кажеме ...

Page 1 of 18 1 2 18

CIVIL MEDIA NEWSLETTER