fbpx

Tag: избори

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Градоначалници и претседатели на општините во Србија поднесуваат оставки

 Низ цела Србија градоначалници и претседатели на општитните почнаа да поднесуваат оставки, што е во корелација со вчерашната изјава на претседателот Александар Вучиќ, дека „парламентарните, покраинските и белградските избори ќе ...

Десничарите Салвини и Ле Пен обединети пред изборите за ЕУ ​​во 2024 година: Ќе се борат против „миграциското потопување“

Италијанецот Матео Салвини и Французинката Марин Ле Пен ја потврдија својата екстремно десничарска алијанса пред изборите за ЕУ ​​следната година и ја истакнаа својата антиимиграциска платформа пред поддржувачите. Говорејќи на ...

Ќе бидат ли заедно претседателски и парламентарни избори? Одговара лидерот на ДУИ, Али Ахмети

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети вечерва во интервју за ТВ21 порача дека претседателските и парламентарните избори се предмет на дискусија, пренесува ТВ21. Според него, има поделени мислења околу тоа дали ...

Војо Маневски

Писмо до боговите и господарите: Не е до гласот на мнозинството, туку до влијанието на најдобрите и најодговорните

ВОЈО МАНЕВСКИ Секое време има свои господари и свои слуги, ама секое време има и богови на кои се молат, господарите за власт, а слугите за правда. Господарите ни се ...

Спротивно од неприфатливото

ЕМИЛИЈА ЦЕЛАКОСКА Прилично правилно се смета дека нашиот модел на гласање е скоро пропорционален – процентот на гласови отприлика одговара на соодветните бројки на пратенички места од разни партии. Во ...

Г7 ги осуди лажните руски избори на окупираната територија на Украина

Министрите за надворешни работи на Г7 ги осудија лажните избори што Русија ги спроведе на окупираната украинска територија, соопшти денеска британската Влада. „Недвосмислено ги осудуваме лажните избори спроведени од Русија ...

Борел: ЕУ ги осудува и не ги признава т.н. избори на териториите на Украина под руска окупација

Европската Унија остро го осудува одржувањето на руските нелегитимни т.н. „избори“ во Автономната Република Крим и градот Севастопол и во делови од регионите Доњецк, Луганск, Запорожје и Керсон во Украина, ...

Зајкова: Потребни се државнички решенија, а не да се создава нов конфликт, да се креираат непријатели и да се сее страв

Пратеничката и претседателка на Либерално-демократската партија Моника Зајкова во интервју за Рацин.мк зборува за постојаната реторика на опозицијата за избори во тек на значаен процес, измените на Уставот, стратешката определба за ...

Осум републиканци ќе учествуваат на првата предизборна дебата во САД

Републиканскиот национален комитет соопшти дека вкупно осум кандидати за претседателска номинација на Републиканската партија се квалификувале за првата предизборна дебата во Милвоки, во американската сојузна држава Висконсин. Гувернерот на Флорида ...

Page 1 of 83 1 2 83

CIVIL MEDIA NEWSLETTER