fbpx
По заканата со бомба, блокирана улицата и испразнета гимназијата „Јосип Броз - Тито“ во центарот на Скопје, 27 октомври 20222 (фото: Б. Јордановска/ЦИВИЛ)

Tag: избори

Трамп повика на укинување на Уставот на САД по објавените интерни мејлови на Твитер

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп повика на укинување на Уставот на САД со цел да се сменат резултатите од претседателските избори во 2020 година, односно тој да се врати во ...

Арсовска бара избори за Градското собрание, советниците порачуваат: „Ќе се распуштиме заедно со неа само да излеземе од агонијава“

Градоначалничката на Град Скопје Данела Арсовска вчера порача дека доколку не биде изгласан буџетот за 2023 година, може да се оди на избори за Советот како што беше случај во ...

Избори нема, ама има ново практикување на политика со креирање на мерки меѓу народот, со народот и за народот

Македонското политичко секојдневие наликува на предизборно милје. Граѓаните се збунети. Владеачката гарнитура предводена од СДСМ е јасна и гласна дека избори ќе има во редовниот термин – 2024 година. Опозицијата ...

Кока: Професионалните стандарди, саморегулацијата и новинарската солидарност ќе бидат на највисоката точка на агендата

Саморегулацијата, откочување на реформите,  финансиската независност и поделеноста на медиумите се дел од заложбите на Филјана Кока, новинарка во МТВ и претендентка за претседателка на Здружението на новинари на Македонија ...

Џабир Дерала

Политичарите ги киднапираат процесите, ги уништуваат, а потоа други им се виновни

ЏАБИР ДЕРАЛА Во последно време, сè погласни се политичарите со иницијативи за измени во изборниот систем. Една изборна единица е најновата играчка во македонската политичка игротека. Истовремено, дел од политичарите ...

Пропадна обидот на ИТН за состав на владин кабинет во Бугарија, наесен најверојатно нови избори

Во Бугарија пропаѓа обидот за состав на нова влада, еден месец по изборите и единствениот резултат по се изгледа е организирање трети парламентарни избори оваа година наесен. Во последниот ден ...

Фотографија: Кирил Михаилов

Пописот се одлага за на есен, а апликацијата за дијаспората останува активна

Прес конференција на Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски по средбата со премиерот Зоран Заев. https://youtu.be/RiJZ6-j-BgE Двајцата, како лидери на политички парттии во опозиција и на власт, се договоривме за одлагање ...

Page 1 of 74 1 2 74

CIVILMEDIA NEWSLETTER