fbpx
Руски тенкови во близина на украинската граница, јануари, 2022 (фото: скриншот од Јутубе каналот на Military Update)
epa04824767 A picture made available on 30 June 2015 shows workers start the construction of the Chinese section of the China-Russia East Route natural gas pipeline, also known as the Power of Siberia trunk pipeline, in Heihe in northeast China's Heilongjiang province 29 June 2015. The 3,968-kilometer pipeline, running from Russian gas fields to Shanghai, will be completed in 2018 to be able to carry 38 billion cubic meters of natural gas to China every year.  EPA/SONG FULAI CHINA OUT

Tag: иницијатива

Гетова: Градоначалникот на Валандово работеше против нас

Симона Гетова од иницијативата „Спас за Валандово“ за ЦИВИЛ Медиа зборува за проблемите и притисоците кои ги претрпеле активистките и активистите на иницијативата од почетокот на нивната работа, до денот ...

„Спас за Козјачија“: Бараме транспарентност на процесите!

И Куманово се приклучува на акциите против отворањето на рудници. Граѓанската иницијатива „Спас за Козјачија“ започна со акции за информирање и едукација на населението за последиците од отворање на рудници ...

Итна поддршка од сите кои се против сквернавењето на Шар Планина!

Откако група загрижени граѓан(к)и алармираа за уништувањето на природата во месноста Лешница, едeн од најубавите предели на Шар Планина, каде со употреба на тешка механизација се пробиени два пата кои ...

И пратениците бараат заштита на единственото УНЕСКО-подрачје во Македонија!

Неформалната група „Пратеници - пријатели на единственото УНЕСКО подрачје во Македонија – Охридскиот регион”, заедно со граѓанските организации што работат на заштита и промоција на природното богатство на овој регион ...

ГТЦ му одолеа на кичот и „барокот“!

Пред четири години, на 14 јуни 2013, стотици скопјанки и скопјани,  извикувајќи „Градот е наш, градот не го даваме!“ и „Го сакам ГТЦ“, го „гушнаа“ Градскиот трговски центар во Скопје, во ...

„Барам одговор!“: Граѓаните со видео обраќања до политичарите

ЦИВИЛ - Центар за слобода неодамна покрена интересна иницијатива „Барам одговор!“. Идејата е инотвативна, преку видео или селфи видео, граѓанките и граѓаните да постават прашање до политичар/политичарка или јавна личност, а снимката ...

И фармерите ги подржаа еколозите!

Федерацијата на фармери (ФФРМ) се приклучи кон пораките кои валандовчани веќе неколку месеци ги испраќаат во врска со отворањето на рудникот Казандол. „Внимателно да се размисли за отворањето рудник во ...

Page 2 of 4 1 2 3 4

CIVILMEDIA NEWSLETTER