fbpx
Фатмир Битиќи
Илустрација: „Одмазда на дрвото“ - Мирослав Стојановиќ-Шуки

Tag: медиумски слободи

МАКЕДОНСКИТЕ ТЕЛЕВИЗИИ И ОСЛЕПЕНИОТ ПОЛИФЕМ: Фактите за медиумите и шверцувањето на финансиерите на вмровската политика

ЉУБОМИР КОСТОВСКИ Во блиц-кригот на носење на четири закони од сфера на електронските комуникации со европско знаме, стои и одредбата буџетски да се покриваат дел од трошоците на телевизиите што ...

Џабир Дерала, Форум за мир и дијалог, 13 август 2023 (фото: Рилинд Сулејмани)

Слободата на изразувањето е основно човеково право и гарант за нормален и достоинствен живот на луѓето

ЏАБИР ДЕРАЛА Објавено прво во СЛОБОДЕН ПЕЧАТ Светот е во постојана внатрешна борба меѓу силите со спротивставени вредности. На едната страна се силите на авторитарно владеење, воинствени и геноцидни политики, ...

Светот им аплаудира на медиумските слободи во земјата после 2017, а МАН го тврди обратното и шири невистини

ЗОРАН БОЈАРОВСКИ На интернет страницата на MАН (Македонска асоцијација на новинари) има само две категории со информации. Едната е „За нас“ и втората „Соопштенија“. Нема информации ниту за претседателот, членовите ...

Законот на џунглата

Секакво спомнување за минимум регулација на онлајн медиумите и порталите наидува на страшен отпор од ЗНМ и „експертите“ за медиуми, бидејќи на тој начин ќе се загрозела слободата на новинарството. ...

(Не)слободни медиуми во Македонија

ЦИВИЛ – Центар за слобода, денеска со почеток во 13 часот во Клубот на новинари ќе одржи панел-дискусија „(НЕ)Слободни медиуми во Македонија“. Учесници на панел-дискусијата се Атанас Кировски, директор и главен ...

Слобода на стаклени нозе

Медиумите во Македонија сѐ уште се на прагот на корупцијата, криминалот, манипулациите и закани, политичка пропаганда и насилство врз новинарите. И покрај општествено-политичките превирања, падот на еден долготраен режим на ...

Page 1 of 5 1 2 5

CIVIL MEDIA NEWSLETTER