fbpx
Избори 2024 (фото: ЦИВИЛ)
Фото: Оперативна команда Запад
Фото: миа.мк
Фото: Скриншот

Tag: полиција

Тензично на протестите во Белград: Обид за упад во градското собрание, скршени прозорци, употребен солзавец и бибер спреј

Протест на опозицијата собрана околу коалицијата „Србија против насилство“ се одржува пред градското собрание во Белград. Ситуацијата е тензична. Граѓани ги кршеа стаклата на вратите од Градското собрание, полицијата ги ...

Мимоза Петревска

Приказни од Aбсурдистан

МИМОЗА ПЕТРЕВСКА Вчера ја носев ќерка ми Илина на забар, имаше прилично тешка интервенција, се враќам дома, колата ја паркирам како и 20 години наназад, на улицата каде што живеам ...

Француската полиција уапси над 700 лица во нередите низ целата земја

Француската полиција уапси најмалку 719 лица синоќа за време на дополнителните нереди против полициската бруталност, соопшти денеска Министерството за внатрешни работи според првичната проценка, пренесува МИА. Министерството на Твитер објави ...

Хаос во Франција: Насилни протести четврта ноќ по ред, запалени објекти и автомобили, украдено оружје, уапсени малолетници

Во Франција четврта ноќ по ред избувнаа насилни протести. Во неколку француски градови, особено во Марсеј каде беа уапсени 87 лица, евидентирано е ново насилство. Министерот за внатрешни работи Жералд ...

Младо момче покоси луѓе на паркинг во Загреб, бил учесник во недозволена трка со автомобили

Хрватскиот експерт за сообраќај Жељко Марушиќ изјави дека синоќешната несреќа на приватниот, нелегален „авто-митинг“ (Car Meet) во селото Бузин, на периферијата на Загреб, во која пет лица беа повредени, е ...

Фото: Фејсбук Влада на Република Северна Македонија

Влада: Со реализација на процесот на реформи придонесовме кон повисока професионализација на полицијата

Денеска го одбележуваме Денот на македонската полиција - 7 Мај. Со реализација на процесот на реформи придонесовме кон повисока професионализација на полицијата, која денес е препознаена како сервис на граѓаните, ...

Фото: Твитер

Хаос во Париз, полицијата употреби солзавец за да ги растера демонстрантите кои палат и кршат низ градот

Демонстрантите ширум Франција денеска ги блокираа железничките пруги и автопатиштата и се судрија со полицијата во неколку градови во знак на протест против претседателот Емануел Макрон и неговите длабоко непопуларни ...

(ИЗБОР) Албански медиуми: Албанската полиција нуди 100.000 евра за информација за напаѓачите на Топ Чанел, во Косово во 2022 година отворени се истраги за 257 полицајци, од кои 100 биле уапсени

Главниот фокус на медиумите во Албанија денеска е насочен кон терористичкиот напад врз телевизијата Топ Чанел каде што животот го загуби обезбедувачот на објектот. Денеска албанската полиција излезе со соопштение ...

Независна ревизија: Лондонската полиција е расистичка и сексистичка

Лондонската полиција (МЕТ) е институционално расистичка, мизогена и хомофобична и не може да ги контролира своите вработени, објави Ројтерс. Ова е заклучокот на независната ревизија, предводена од членката на Горниот ...

Полицијата во Молдавија соопшти дека спречила заговор за немири со поддршка од Русија

Полицијата во Молдавија соопшти дека спречила заговор на група поддржана од Русија специјално обучена да предизвикува масовни немири за време на денешниот протест во главниот град Кишињев против новата прозападна ...

Page 1 of 18 1 2 18

CIVIL MEDIA NEWSLETTER