fbpx
Јенс Столтенберг (фото извор: НАТО)
Фото: МИА архива
Фото: Укринформ
Фото: Влада на Република Северна Македонија
Фото: ОЦ Медиа

Tag: СКОПЈЕ

Скопје во пламен

НАЗМИ АБДУРАХМАНИ „Враќајки се дома со градски аутобус од прошетката на Матка,  уморот кој го чуствував од прошетката на тоа малку убаво што го имаме во Скопје изчезна кога моите ...

Идејата на Зеленски за рехабилитација на украински деца и војници се разгледува во Скопје

Прифатлива е идејата на украинскиот претседател Зеленски ранети и повредени украински војници да дојдат на рехабилитација во Северна Македонија, вели претседателот Пендаровски. Македонските власти разгледуваат и можност за рехабилитација на ...

Олександр Урбанович: Рускиот диктатор е одвоен од реалноста и опседнат со псевдоисториски илузии

На денешниот протестен марш што се одржа од Алејата Украина до руската амбасада во Скопје се обрати Олександр Урбанович, претседател на Здружението на Украинците „Лесја Украинка“, кој им порача на ...

По повод смртта на Навални: ЦИВИЛ со протестно писмо пред руска амбасада, в понеделник напладне

На 16 февруари, згасна животот на легендарниот борец за демократија и човекови права во Русија, Алексеј Навални. Го уби режимот на воениот злосторник и диктатор, Владимир Путин. На собирот, претставници ...

ЈП Водовод потврди: Неовластени лица објавија лажна вест, Скопје редовно ќе се снабдува со вода, без никаков прекин

– Во текот на утрешниот ден Градот Скопје редовно ќе се снабдува со вода, без никаков прекин во снабдувањето, одговорија од ЈП Водовод и канализација доцна вечерва на прашањето од ...

Албин Курти

По објавите на косовски медиуми за обид за атентат на Курти во Скопје, МВР демантира

Портпаролот на Министерството за внатрешни работи Тони Ангеловски денеска во изјава за ЦИВИЛ МЕДИА демантираше дека имало каков било обид за атентат на косовскиот премиер Албин Курти за време на ...

Активистите од „Лесја Украинка“ одржаа свечен марш во Скопје за Денот на Соборноста на Украина

Здружението на Украинците „Лесја Украинка“ по повод Денот на Соборноста на Украина денеска во центарот на Скопје, и покрај студеното и снежно време, одржа свечен марш. Десетици присутни се движеа ...

Состанок на иницијативата „Отворен Балкан“ и самит „Западен Балкан и ЕУ“ на 21 и 22 јануари во Скопје

На 21 и 22 јануари во Скопје ќ се одржи состанок на иницијативата „Западен Балкан и ЕУ“ и лидерската средба за Планот за раст за Западен Балкан. Домаќин на средбата ...

Политичката сцена на Албанците: Сите се за Европа, бараат поддршка од социјалистите Рама и Курти

Во пресрет на двојните претседателски и парламентарни избори, за политичкиот блок партии на Албанците, очигледно, исклучително важна е поддршката на социјалистите Албин Курти и Еди Рама. Веќе е објавено дека ...

Page 1 of 41 1 2 41

CIVIL MEDIA NEWSLETTER