fbpx

Tag: Стево Пендаровски

Пендаровски: Конференција на САД-Јадранска повелба се одржува во време на предизвици без преседан за безбедносната архитектура на Европа

„Ако се навратиме низ историјата, Јадранската повелба, започна како формат на соработка меѓу тогашните членки на Партнерство за мир, Албанија, Македонија и Хрватска, во мај 2003 година, со цел да ...

Фото: Кабинет на претседателот Стево Пнедаровски

Пендаровски: Потребни ни се блиски врски меѓу Северна Македонија и дијаспората

Претседателот Стево Пендаровски за време на работната посета на САД по повод учеството на 78. Генерално Собрание на Обединетите Нации, вчера попладне во Чикаго, како почесен гостин, присуствуваше и се ...

Пендаровски од Генералното Собрание на ОН: Агресијата на Русија врз Украина е флагрантно кршење на Повелбата на ОН и на принципите на меѓународното право

Претседателот Стево Пендаровски денеска во Њујорк се обрати на Генералната дебата на 78. Генерално собрание на Обединетите нации. "Оваа година фокусот врз сите нас е можеби поголем од кога било ...

Е па, не е исто!

Аболиција, амнестија, претседателска функција: Каде е разликата меѓу Иванов и Пендаровски?

ЉУБОМИР КОСТОВСКИ Во постојаното поткраднување на идеите од т.н. Шарена револуција, актуелната опозиција се обидува да ги изедначи некои одлуки на некогашниот претседател Иванов и актуелниот претседател Пендаровски поврзани со ...

(ВИДЕО) Пендаровски: Да кажеш дека францускиот предлог е бугарски диктат, е навреда за француската дипломатија

„Ако некој мисли дека ова е бугарски диктат, тогаш и дава диспропорционално голема сила на Бугарија, за која знаеме какви ѝ се перформансите во економија, во секоја друга област во ...

Пендаровски утре ќе одликува припадници на Армијата со Медал за учество во хуманитарни или мировни операции

Претседателот и врховен командант на вооружените сили Стево Пендаровски утре за првпат ќе одликува припадници на Армијата со Медал за учество во хуманитарни или мировни операции надвор од државата. - ...

Амбасадорката Дир се заблагодари за поддршката од Северна Македонија за Украина и приклучувањето на Заедничката декларација на Г7

Украинската амбасадорка во земјава, Лариса Дир им се заблагодари на претседателот Пендаровски, премиерот Ковачевски и шефот на дпломатијата, Бујар Османи за поддршката од Северна Македонија на Украина и приклучувањето на ...

Фото: Б. Јордановска/ ЦивилМедиа

Кабинетот на Пандаровски со реакција на наводите изнесени од ВМРО-ДПМНЕ за продажбата на објектот на Мисијата на поранешна СФРЈ при ООН во Њујорк

Од Кабинетот на претседателот Стево Пандаровски реагираат на наводите изнесени од ВМРО-ДПМНЕ за заедничката продажба на објектот на Мисијата на поранешна СФРЈ при ООН во Њујорк, од каде истакнуваат дека ...

Пендаровски: Има руско влијание во протестот на МПЦ-ОА, и во бизнис заедницата и во политичките партии има луѓе кои се поврзани со руските служби

Никој не може да го оспори правото на црквата да протестира, секој има уставно право на тоа, но според информациите што доаѓаат на овие теми, чудно ми е што црквата ...

Пендаровски ја пречека претседателката на Република Словенија, Наташа Пирц Мусар

Претседателот Стево Пендаровски денеска ја пречека претседателката на Република Словенија, Наташа Пирц Мусар, која престојува во официјална посета на Република Северна Македонија. Претседателот Пендаровски и претседателката Пирц Мусар одржаа тет-а-тет ...

Page 1 of 6 1 2 6

CIVIL MEDIA NEWSLETTER