fbpx
Gaza war (Image by hosny salah from Pixabay)
Фото: Влада на РСМ
The Pentagon

Tag: Стево Пендаровски

Фото: Фејсбук

Средба на Пендаровски, Зеленски и Рама на Самитот Украина – Југоисточна Европа во Тирана

Македонскиот претседател Стево Пендаровски присуствува на Самитот Украина – Југоисточна Европа, во Тирана, Република Албанија, каде имаше средба со домаќинот, албанскиот премиер Еди Рама и украинскиот претседател Володимир Зеленски. Целосна ...

Амбасадорката Дир му заблагодари на претседателот Пендаровски за силната поддршка за Украина

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски денеска изрази цврста и недвосмислена поддршка за украинскиот народ по повод двегодишнината од руската воена агресија врз Украина. „Жртвата која веќе две години ...

ПРетседателот Стево Пендаровски, извор: Твитер профил на Пендаровски

Пендаровски: Неприфатливо е македонските граѓани да бидат казнувани за непроменети сообраќајни документи

Претседателот Стево Пендаровски со објава на Фејсбук реагира на денешното соопштение од МВР во кое се наведува дека возачките дозволи со Република Македонија престануваат да важат од 13 февруари 2024 година. – Неприфатливо ...

Пендаровски по средбата со Варадкар: Високо ја цениме отворената и гласна поддршка од Ирска на нашиот евроинтеграциски процес

Претседателот Стево Пендаровски денеска го прими премиерот на Ирска, Лeо Варадкар, кој престојува во официјална посета на земјава. На средбата, информираат од Кабинетот на Пендаровски, беше поздравена триесетгодишнината од воспоставувањето ...

Пендаровски: Државата мора да остане на евроинтегративниот пат без разлика кој ќе биде на власт по изборите во 2024

Државата мора да остане на патот на европските интеграции без оглед на тоа која извршна власт ќе раководи по изборите во мај 2024-та и какви ќе бидат раздвижувањата по изборите ...

Средба Пендаровски – Агелер: Да продолжи посветеноста кон европските интеграции за позитивна трансформација на демократските капацитети на општеството

Претседателот Стево Пендаровски денеска ја прими амбасадорката на Соединетите Американски Држави во земјава, Анџела Прајс Агелер, соопштија од ПР службата на претседателот. Соговорниците разговараа за текот на евроинтегративниот процес на ...

Пендаровски-Бегај: Неопходност од продолжување на реформите во двете држави

Претседателот Стево Пендаровски денеска оствари средба со претседателот на Албанија, Бајрам Бегај, на која било изразено задоволство од континуираниот политички дијалог, како и развојот на билатералните односи меѓу двете држави, ...

Пендаровски: Нападите се резултат на пропагандни кампањи од странски центри или нивна директна инфилтрација и поддршка на радикални политички оргнизации

Претседателот Стево Пендаровски вчеравечер во обраќањето на конференцијата по повод Меѓународниот ден на човековите права, 10 декември, во организација на Агенцијата за остварување на правата на заедниците и Мисијата на ...

Фото: Принтскрин

Пендаровски: ВМРО-ДПМНЕ е последна која треба да реагира на измените на КЗ, бидејќи го направи кворумот

Опозицијата ме обвинува дека со потпишувањето на указот за измените на Кривичниот законик сум се додворувал на СДСМ и ДУИ за поддршка за втор мандат и дека измените на Кривичниот ...

Пендаровски: Конференција на САД-Јадранска повелба се одржува во време на предизвици без преседан за безбедносната архитектура на Европа

„Ако се навратиме низ историјата, Јадранската повелба, започна како формат на соработка меѓу тогашните членки на Партнерство за мир, Албанија, Македонија и Хрватска, во мај 2003 година, со цел да ...

Page 1 of 7 1 2 7

CIVIL MEDIA NEWSLETTER