fbpx
Матуранти, Прилеп, мај 2024 (фото извор: скриншот од снимка со телефон)
ФОТО/ АНА-МПА
Албин Курти (фото извор: ФБ страница на Албин Курти)
Бранко Тричковски (фото: Чедо Поповски)
д-р Арбен Таравари на РТК, 17 април 2024 (фото извор: скриншот од ТВ снимка)
Украинскиот претседател Зеленски даде интервју за АФП на 17 мај 2024 (фото извор: Канцеларија на Претседателот на Украина)

Tag: движење

Жените во Јужна Кореја се приклучуваат на движењето „Четири не“ кое бара родова еднаквост

Многу жени во Јужна Кореја се презаситени од машката доминација и во последните години зазедоа радикален став: одбиваат да се мажат, да излегуваат со мажи, да имаат сексуални односи и ...

Движењето „Black Lives Matter“ номинирано за Нобелова награда за мир во 2021

Антирасистичкото движење „Black Lives Matter“ е номинирано за Нобелова награда за мир во 2021 година, објави „Гардијан“. Норвешкиот пратеник Питер Еиде ја оправда номинацијата со фактот дека движењето ги натера ...

Ние сме Македонија со протести за прекин на разговорите за името, попис и избори

Движењето „Ние сме Македонија“, составено од повеќе македонски организации од дијаспората одржаа мирен протест пред Амбасадата на Македонија во Вашингтон, на која ја искажаа својата „загриженост од политичките настани во ...

ГОНГ, Хрватска: Отпор, движење, промени…

Во Загреб, Република Хрватска, во тек е регионалната, мултимедијална изложба „Отпор, движење, промени: Фрагменти од уметничките и активистичките практики од крајот на осумдесеттите до денес“, како резултат на заедничките напори ...

CIVIL MEDIA NEWSLETTER