fbpx
Амбасадорката на Украина и тимот на Амбасадата со знамињата на Украина и Кримските Татари

Tag: „ЕУ – Западен Балкан“

ЕУ менува неколку амбасадори во Западен Балкан, гркот Рокас Михалис доаѓа во Скопје

Шефот на европската дипломатија, Жозеп Борел, одлучи да смени неколку амбасадори или специјални претставници на ЕУ во Западен Балкан, соопшти Радио Слободна Европа (РСЕ). Според списокот, кој генералниот секретар на ...

Вархеји: Исплатата на првите средства од Планот за раст на Западен Балкан е можна пред летните одмори

Планот за раст на Западен Балкан вклучува пакет мерки за поттик на земјите од регионот за многу побрзо исполнување на критериумите за членство во ЕУ и дополнителен сет за поддршка ...

Герапетритис: Потребно е доследно, строго и целосно почитување на Договорот од Преспа

Нашите односи со Северна Македонија се наоѓаат на исклучително задоволително ниво, билатералните односи се развиени во последните пет години, многу повеќе во споредба со претходните 15 години и се наоѓаат ...

Што ја одбележа Албанија во 2022 година: Политички тензии, сајбер напади и Самит ЕУ-Западен Балкан

Албанија, 2022 година, ја одбележаа низа настани, кои главно беа поврзани со политичките тензија меѓу Демократската партија и Социјалистичката партија. Mинатата година беше обележана и со обидот за отповикување на ...

Фото: Wiimedia commons

Политико: ЕУ мора да го искористи геополитичкиот момент на Балканот

Руската инвазија на Украина конечно ја разбуди Европската унија за стратешкото значење на Западен Балкан и потенцијалот на Москва да ги искористи нерешените спорови во регионот за да го поткопа ...

Вакцините за Западниот Балкан заедно со вакцините за ЕУ

Вицепремиерот задолжен за европски прашања Никола Димитров утрово учествуваше на состанокот со еврокомесарот за проширување Оливер Вархеји, на кој со колегите од регионот разменија информации за состојбата и подготвеноста за ...

Заев – Могерини на Самитот во Лондон

Премиерот Зоран Заев, кој ја предводи  македонската владина делегација на Самитот „ЕУ - Западен Балкан“ во Лондон, денеска треба да има средба со високата претставничка за безбедност и надворешна политика на ЕУ ...

CIVIL MEDIA NEWSLETTER