fbpx
Бранко Тричковски, колумнист
Фото: МИА
ФОТО: Принтскрин

Tag: Евгениј Пригожин

ГРАД ШТО ТРЕБА ДА СЕ БРАНИ Москва се готвеше за одбрана од единиците на Пригожин кому како да немаше кој да му се спротивстави

Руските медиуми ги нападнаа властите по „срамниот“ обид за државен удар на Пригожин

Големите руски весници изразија ретки директни критики на властите по неуспешниот државен удар на Евгениј Пригожин, при што еден московски медиум во насловот вели дека Русија „ја покажала својата ранливост ...

Фотомонтажа: ЦИВИЛ

Млаката реакција на Кремљ на вооружениот бунт на Пригожин ќе ги поттикне другите руски националисти на поексплицитни акции

Рускиот ултранационалистички информативен простор  на 25 јуни се распадна меѓу оние кои сакаат да го заобиколат и заборават бунтот и оние кои бараат решенија за внатрешните безбедносни пропусти што  ги ...

Фото: Скриншот  /Твитер

Пригожин го обвини рускиот врв дека го лаже Путин за размерите на руските загуби и неуспеси во Украина

Шефот на озлогласената платеничка група Вагнер, Евгениј Пригожин го обвини рускиот врв дека го лаже Владимир Путин за размерите на руските загуби и неуспеси во Украина. Како што пренесува Телеграф, ...

Фото: Украинска правда

Организираниот криминал цвета во руските вооружени сили

Институционализираниот воен криминал во Русија процвета во услови на распаѓање на стариот советски воен естаблишмент и несмасна борба за создавање руски вооружени сили кои ги исполнуваат дури и минималните критериуми ...

Фотомонтажа: Д. Мишев / ЦивилМедиа

Пригожин ја обвини руската армија дека лаже за случувањата во Белгород и предупредува на ризикот од граѓанска војна

Само еден ден пред светските медиуми да бидат „потопени“ во трагичните последици од експлозијата на браната Каховка во Украина под руска контрола, најновиот напад на Евгениј Пригожин против руската армија ...

Фото монтажа: Д. Мишев / ЦивилМедиа

Пригожин ги прогласи извештаите за руските победи за научна фантастика и обвини за напади на руските сили врз Вагнер

Финансиерот на групацијата Вагнер, Евгениј Пригожин, продолжува со напорите за продлабочување на јазот меѓу Вагнер групата и руското Министерство за одбрана, објави во својот извештај Институтот за изучување на војната ...

Фото: Укринформ

Резников вели дека Бахмут останува под контрола на Кијив, Пригожин потврдува дека Украинците ги задржуваат позициите во југозападниот дел на градот

Украинскиот министер за одбрана Олексеј Резников во интервју за CNA на маргините на дијалогот Шангри-Ла на IISS во Сингапур ги отфрли тврдењата на Москва дека го освоила Бахмут во областа ...

Page 2 of 4 1 2 3 4

CIVIL MEDIA NEWSLETTER