fbpx
МНР. Фото: Ангел Ангеловски
Бранко Тричковски, колумнист
Фото: Ројтерс
Фото: Ројтерс

Tag: Евгениј Пригожин

Фото монтажа: Д. Мишев / ЦивилМедиа

Пригожин повторно го поткопува авторитетот на Путин, дали веќе се гледа како негов наследник?

Евгениј Пригожин, шефот на озлогласената паравоена група Вагнер, се чини дека повторно индиректно ги поткопа авторитетот и режимот на рускиот претседател Владимир Путин, откако предходно потсмевајќи се на руската победничка ...

Фото: Генералштаб на Вооружените сили на Украина

Украинските сили продолжуваат да напредуваат на северното и јужното крило на Бахмут, руската војска ги замени „вагнеровците“ во предградијата, додека платениците остануваат во самиот градот

Украинските одбранбени сили продолжуваат да напредуваат на северното и јужното крило на Бахмут, регионот Доњецк, изјави на брифинг полковник Микола Уршалович, заменик-директор на одделот за планирање на Главната дирекција на ...

РАЗОЧАРАН И ЛУТ Не сме подготвени за долга војна, сакавме ограничена воена операција; Русија оди кон пораз, вели Гиркин

Рускиот ултранационалист Игор Гиркин вели дека заземањето на Бахмут е „стратешки неуспех“ и „непотребна и пирова“ победа

Рускиот ултранационалист Игор Гиркин се пожали дека фокусот на Русија на заземањето на Бахмут е „стратешки неуспех“ што резултираше со „непотребна и пирова“ победа, објави во својот извештај од вторникот Институт ...

Буданов: Повеќето од зборовите на Пригожин дека Вагнер нема поддршка од руското воено раководство се „чиста вистина“

Шефот на Главната управа за разузнавање на Министерството за одбрана на Украина, генерал-мајор Кирило Буданов, вели дека 80% од она што го вели шефот на озлогласената група Вагнер, Евгениј Пригожин, ...

Фото: Евгени Пригожин со Владимир Путин / wikimedia commons

Пригожин го кине синџирот на Путин

Плимата на војната во Украина се сврте против руските платеници од „злосторничкото здружение“ Вагнер во најжестоката битка од војната во Бахмут, а на нивниот воз, управуван од „машиновозачот“ Пригожин, кој ...

Фото: Укринформ

Кој ќе маршира на следната парада во Москва, ако воопшто се одржи?

Русија го прослави својот главен празник „Денот на победата“ и се подготвува за суровите воени рутини, ракетирање и гранатирање цивилни цели, уништување на критичната инфраструктура и убиства на цивили, единственото ...

Фото: Скриншот од Твитер

(ВИДЕО) Разбеснетиот Пригожин „им објави војна“ на рускиот министер за одбрана Шојгу и началникот на ВС, Герасимов

Кулминација на раздорот во руските вооружени сили. Во своето последно видео обраќање преку социјалните мрежи, адресирано до рускиот министер за одбрана Шојгу и началникот на вооружените сили Герасимов , шефот ...

Фото: Укринформ

Ситуација во Бахмут е комплицирана, но е под контрола, украинските позиции гранатирани речиси 400 пати на ден

Ситуацијата во секторот Бахмут останува една од најтешките на првата линија. Непријателот пукал 399 пати кон позициите на украинските бранители во текот на последниот ден. Украинските одбранбени сили убиле 105 ...

Пригожин призна дека платениците од Вагнер сè уште трпат загуби во борбите во Украина

Шефот на руската паравоена група Вагнер, Евгениј Пригожин, денеска призна дека неговите луѓе сè уште трпат загуби во борбите во Украина. Пригожин тоа го изјави за време на посета на ...

Фото: Евгени Пригожин со Владимир Путин / wikimedia commons

Џон Кирби: Лидерот на групата Вагнер имал личен економски интерес од заземањето на Бахмут

Евгениј Пригожин, шеф на Вагнер групата, која и Украина и САД ја регистрираа како транснационална криминална организација, има личен економски интерес да го заземе украинскиот град Бахмут на истокот на ...

Page 3 of 3 1 2 3

CIVIL MEDIA NEWSLETTER