fbpx
Фото: Ројтерс
Фото: Ројтерс

Tag: фотографии

Почнува Викендот на гордоста во Скопје

Викендот на гордоста Скопје 2018 оваа година ќе се отвори со  изложба на фотографии CORPUS QUEER: тела на отпор 1980-2018на светски реномираниот фотограф Дел Лагреј Волкено, вечрва со поеток во 21 часот во ...

ОМД го осудува палењето национални симболи и фотографии на протестите во дијаспората

Обединетата македонска дијаспора (ОМД), како една од организациите на непартиското глобално движење „#НиеСмеМакедонија“, го осудува чинот на палење национални симболи и слики од политички субјекти на протестите на 3 и ...

Изложба „Карневалски слики 2017“

Изложба на тема „Карневалски слики 2017“ ќе биде отворена вечерва во просториите на Центарот за култура „Антон Панов“ во Струмица, како една од првите карневалски активности. Изложбата е во организација ...

Голубовска: Очекуваме пораки од Албанија за бегалската криза

Хуманитарната невладина организација „Легис“, која обезбедува неопходна хуманитарна помош за бегалците и барателите на азил, со изложба на фотографии „Borderland“ (Земја на граници), ќе се претстави на Филмскиот фестивал за ...

Минатото е сега!

„Во можеби ниту еден дел од Европа не се чувствува толку болната историја од 90-тите години на минатиот век, исполнета со насилство, како во земјите на поранешна Југославија“, велат од ...

CIVIL MEDIA NEWSLETTER