fbpx

Tag: фестивал

Следната станица е Европа, ЦИВИЛ го стартува Фестивалот на слободата

По повод Меѓународниот ден на човековите права, 10 декември, ЦИВИЛ го организира мултимедијалниот Фестивал на слободата, кој оваа година е под мотото „Следна станица: Европа“. Фестивалот стартува на 1 декември ...

Груевски доби политички азил во Унгарија

„Денес Република Унгарија, земја членка на ЕУ и НАТО, одговори позитивно на моето претходно поднесено барање за добивање политички азил заради политички прогон во Република Македонија. Во барањето за политички ...

Македонскиот „Кросроуд блуз-бенд“ ќе го отвори Блуз и соул фестивал

Со настап на македонскиот блуз-бенд „Кросроуд блуз-бенд“ (Crossroad Blues Band), кој на сцената опстојува повеќе од две децении, вечер ќе почне тридневниот 22. „Блуз и соул фестивал“ во организација на ...

Статуафест во Скопје, ден први

Статуафест - Интернационален уличен уметнички фестивал за живи статуи се отвори во Скопје, на улица Македонија, со почеток во 18:30 часот. На фестивалот учествуваат домашни и светски познати артисти. Статуафест ...

Македонскиот филм „Џган“ прикажан на престижниот фестивал во Пула

Македонскиот игран филм „Џган“, по сценарио и во режија на Вардан Тозија, а продуциран од Огнен Антов,  беше прикажан на еден од најголемите и најпрестижните фестивали во регионот, филмскиот фестивал во ...

Page 1 of 4 1 2 4

CIVILMEDIA NEWSLETTER