fbpx
Германскиот министер за одбрана Борис Писториус
Џулијан Асанж беше инспирација за голем број протести низ светот (фото извор: Wikimedia Commons)
Фото: Зеленски на Х
Фото: Фејсбук ЕУБАМ
Фото: скриншот од веб страницата на Фондацијата
Фото: МИА архива

Tag: Горан Грујовски

Лога на средба со Филипиду: Ќе поднесеме ново барање за екстрадиција на еск разузнавачите Грујовски и Бошкоски

Министерот за правда Кренар Лога оствари работна средба со амбасадорката на Грција во нашата земја, Софија Филипиду.  Министерот Лога ја информираше Филипиду за скринингот во Брисел и поддршката од Европската ...

Добро утро со Орданоски

Цената на „избањатата“ лојалност

пишува: Сашо Орданоски Основано е да се мисли дека, да не пребегаа двајцата обвинети високи функционери од МВР во Грција, осудениот Ѓоко Поповски во случајот „Триста“ немаше да заврши во притвор, ...

Одложено судењето против Јанкулоска и Мијалков

Кривичниот суд го одложи судењето за случајот на Специјалното јавно обвинителство „Таргет- Тврдина“, кое се однесува за незаконското прислушување и за уништување на опремата од прислушувањето, за 27-ми март. Судијата Горан ...

СЈО бара најстрога казна за Грујевски, а одбраната ослободителна пресуда

Најстрога казна за првообвинетиот Горан Грујовски побара СЈО на денешниот завршен збор за предметот „Тврдина 2“ во Кривичниот суд. Одбраната на Грујевски, пак, бара ослободителна пресуда, бидејќи, според, нив, во ...

Кој следен ќе избега од Македонија?

Наместо во притвор, обвинетите од Специјалното јавно обвинителство, Горан Грујовски и Никола Бошковски од УБК, се најдоа на меѓународна потерница на Интерпол. Претходно, во бегство беше и бизнисменот Сеад Кочан. ...

Дерала: Притисокот врз медиумите е вообичена пракса на власта во заминување!

По барање на адвокатот Никола Додовски, судијката ги отстрани новинарите од денешното рочиште на случајот познат во јавноста како „Тврдина 2“. Новинарите биле избркани додека се читал дописот од Министерството ...

CIVIL MEDIA NEWSLETTER