fbpx
Џабир Дерала

Tag: Гевгелија

Вонреден инспекциски надзор во градинката „Детска Радост“ во Гевгелија

Службите за инспекциски надзор за заштита на децата при Министерството за труд и социјална политика ивршија вонреден инспекциски надзор во градинката „Детска Радост“ во Гевгелија и при зедоа изјави од ...

Погрдни зборови на воспитувачка во градинка во Гевгелија, МТСП со осуда

Недолично однесување на воспитувачка во градинката „Детска радост“ забележa граѓанската новинарка Јулијана Ортаковска, која што видеото го сподели на својот Фејсбук профил. „Ова се случува позади грбот на родителите од многу ...

ДСЗИ: Четирите деца со дијабетес матичните лекари ги воделе согласно медицина базирана на докази

На четирите деца со дијабетес мелитус тип 1 од кои две од Охрид, и по едно од Гевгелија и Свети Николе, за првпат им е дијагностицирана болеста по последното влошување на ...

Гевгелија со 950.000 евра европски пари реализирала седум проекти

Според досегашната успешна соработка со ЕУ и искуствата што од неа ги стекна општината преку реализација на проекти во рамки на прекуграничната соработка и успешното справување за време на бегалската ...

Во Гевгелија ќе бидат засадени 230 дрвца

Во Гевгелија почна акцијата за пролетно обновување на повеќегодишните дрвја крај поголемите сообраќајници и одредени делови од градот. Општина Гевгелија информира дека 230 дрвца ќе бидат засадени на Западниот булевар, поточно ...

Пронајдени 30-тина гранати од Првата светска војна во селото Богородица

Во гевгелиското село Богородица пронајдени се триесетина неексплодирани артилериски гранати при расчистување на дворно место за градење на семејна куќа. Гранатите се со калибар од 82 сантиметри и според првичните ...

Петнаесет мигранти чекаат да бидат вратени во Грција

Петнаесетина мигранти од Пакистан, Шри Ланка и Авганистан моментно престојуваат во прифатниот транзитен центар „Винојуг“ во Гевгелија каде се сместени откако биле фатени од пограничната полиција по нелегалното влегување на ...

Реџепи: Одговорност за ширење страв од мигрантите меѓу учениците

Бегалската криза и состојбата на мигрантите изгледаат незначително како тема во последниот период и покрај тоа што беа доста актуелни непосредно пред изборите, со иницијативите за распишување на референдуми во ...

„Статуафест“ во Гевгелија

Во сабота, 23 септември со почеток во 18 часот на градскиот плоштад во Гевгелија ќе се одржи уличен уметнички фестивал на живи статуи „Статуафест“.  „Статуафест“ е уличен уметнички фестивал за ...

Page 1 of 3 1 2 3

CIVILMEDIA NEWSLETTER