fbpx
Бранко Тричковски, колумнист
Фото: МИА
ФОТО: Принтскрин

Tag: Гевгелија

Реџепи: Одговорност за ширење страв од мигрантите меѓу учениците

Бегалската криза и состојбата на мигрантите изгледаат незначително како тема во последниот период и покрај тоа што беа доста актуелни непосредно пред изборите, со иницијативите за распишување на референдуми во ...

„Статуафест“ во Гевгелија

Во сабота, 23 септември со почеток во 18 часот на градскиот плоштад во Гевгелија ќе се одржи уличен уметнички фестивал на живи статуи „Статуафест“.  „Статуафест“ е уличен уметнички фестивал за ...

Спасовски: Македонија е подготвена да сопре нов бран бегалци

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски и Мартин Брезак, амбасадор на Словачка во Македонија го посетија транзитниот центар „ВинојугТ“ кај Гевгелија, по повод новата ротација на полицискиот контингент од Словачка. Министерот ...

Валандовскиот Совет ја одложи одлуката за референдум за „Казандол“

Првин граѓанската инцијатива „Спас за Валандово“ да ги собере потребните 2.000 потписи на граѓаните, па локалната самоуправа да распише референдум за изјаснување за отварањето на рударскиот  комплекс „Казандол“! Вака, на синоќешната ...

Богданци: Со референдум ќе се одлучува за рудникот Казандол

Граѓаните на Општина Богданци на референдум ќе гласаат за работата на рудникот за бакар Казандол. Советот на Општината донесе ваква Одлука на вчерашната седница. Граѓанското здружение „Спас за Богданци“, всушност, ...

Да живее референдумска Македонија!

Вистинскиот подвиг на граѓанките и граѓаните на Гевгелија на минатонеделниот референдум, драги сограѓанки и сограѓани, е токму фактот што иницијативата успеа да ги обедини граѓаните, политичарите и локалната бизнис-заедница, наоѓајќи ...

„Спас за Валандово“ организира јавен собир како прв чекор кон референдум

Позитивниот пример за висока граѓанска свест и општествена одговорност кај граѓан(к)ите од Гевгелија кои во неделата на 23 април, масовно излегоа на референдумот и речиси едногласно кажаа „не“ за изградба ...

Page 2 of 4 1 2 3 4

CIVIL MEDIA NEWSLETTER