fbpx
Фото: МИА архива
Фото: Укринформ
Фото: Влада на Република Северна Македонија
Фото: ОЦ Медиа
Гордана Силјановска Давкова / Социјални мрежи

Tag: идентитет

Војо Маневски

Од втора лига се игра ли во Европа?

ВОЈО МАНЕВСКИ Заврши самитот на ЕУ. Одлуките ги добивме и како што ни приличи, различно ги толкуваме. Се разбира нема извлекување на заклучоци за идно делување, самокритика, туку обвинување на ...

Фотомонтажа: РИБАРО

Единствена опција на Мицкоски е бескрајна блокада и предизвикување хаос

ЏАБИР ДЕРАЛА Шефот на ВМРО-ДПМНЕ се однесува крајно неразумно, исто колку што се неразумни наративите што ги создава партиската пропагандна кујна со години наназад. Сепак, пропагандата е толку интензивна, така ...

Зоран Бојаровски

Бојаровски: Прашањето за идентитетот е затворено, не треба да се користи за дефокус

Не гледам на кој начин ни е оспорен идентитетот, вели новинарот и аналитичар Зоран Бојаровски во гостувањето во „Само вистина“. -Тоа прашање не треба да го користиме за дефокус. Признаен ...

Пендаровски: Научната јавност да ја чува својата автономија, достоинство, објективниот и критичкиот пристап

„Важно е да го чуваме сознанието дека нашето постоење, јазик, уметност, култура, нашиот светоглед не постојат затоа што се верификувани од другите, туку затоа што се јадрото, самата суштина на ...

СДСМ: Мицкоски молчи затоа што ништо не направил, не лобирал за Резолуцијата на Бундестагот

Втор ден Мицкоски молчи. Никако да собере храброст и да излезе пред граѓаните да одговори зошто не лобирал за Резолуцијата кај сестринските партии во Бундестагот. Молчи затоа што нема храброст ...

Бундестаг (Foto: Pixabay free)

Бундестагот в четврток ќе гласа резолуција за поддршка на членството на Северна Македонија во ЕУ и потврда на македонскиот јазик и идентитет

Германскиот Бундестаг в четврток ќе расправа и ќе гласа за резолуција за поддршка на зачленувањето на Северна Македонија во ЕУ, на македонски јазик и македонскиот идентитет. Резолуцијата насловена „Активно поддржете ...

Ковачевски: Сега е моментот за обединување, со лидерската средба заврши хистеријата за губењето на идентитетот

Сега е моментот да се обединиме, рамо до рамо, сите, да ја донесеме оваа одлука, заради иднината на сегашните и идните генерации, порача премиерот Димитар Ковачевски во синоќешното гостувањето во ...

Зоран Иванов (фото: ЦИВИЛ)

Одговорите не се во одговорите, туку во прашањата

ЗОРАН ИВАНОВ Велат нема погрешни прашања, туку само погрешни одговори. Сепак, денеска на македонскиот премиер некој му поставил „погрешно“ прашање, а тој ќе се распрашувал натаму. Македонската национална телевизија не ...

Page 1 of 4 1 2 4

CIVIL MEDIA NEWSLETTER