fbpx
Foto: Wikimedia Commons
Фото: Твитер
Фото: МИА
Фото: Фејсбук
Фото: МИА

Tag: институции

ВМРО-ДПМНЕ ја поткопува работата на институциите за заканите со бомби, која е нивната улога?

Пратеникот на СДСМ Миле Талески денеска на прес-конференција изјави дека ВМРО-ДПМНЕ ја попречува работата на институциите во спроведување на мерките за справување со заканите за поставени бомби во училиштата. Јавните ...

Молкот на чесните

ЗОРАН ИВАНОВ За „По допрен глас“, овојпат „експериментално“, само во една (незграпна) реченица: Слушам, гледам, тренд е, мода е сите, од мене, од најдолу, па сѐ до оние од најгоре, ...

Системот е болен

И додека политичарите и поделената јавност се надмудруваат околу тоа дали ќе има предвремени избори или ќе се продолжи процесот, сѐ друго запре. Животот повторно ни зависи од политичарите. Пак! ...

Општото ниво на активната транспарентност и натаму ниско

Општото ниво на активната транспарентност во Македонија во 2018 година се задржа на ниско ниво, се наведува во истражувањето Индекс на активна транспарентност спроведено во рамките на програмата „Цивика Мобилитас“ која ја ...

Комитите и Тврдокорните повикуваат на насилство

Навивачката група Комити, чиј водач своевремено беше и осудениот воен злосторник Јохан Тарчуловски, утрово, пред самото потпишување на историскиот Договор во Преспа, излезе со Фејсбук соопштение во кое изнесе отворени ...

Системски пропусти што доведуваат до апсурдни ситуации

 Некоординираноста на институциите, некои ситни пропусти во легислативата, неусогласеност во работното време на службите, процедурални грешки..... доведуваат до дисфункција на системот и негова парализираност. Ние можеби сме навикнати да живееме ...

Конференција „Дислексијата (не)препознаена од институциите“

Конференција на тема „Дислексијата (не)препознаена од институциите” ќе се одржи денеска во организација на Здружението за дислексија АЈНШТАЈН, како дел од проектот „Инклузивни образовани политики за учениците со дислексија”.  Во ...

Државата нема слух за мојот слеп син!

Шума на билборди, автомобили, шахти, дупки, помош која постојано доцни, една автобуска карта без придружник, несовесност и дискриминација од институциите се секојдневието на средношколецот и музичар Виктор Тошевски,  кој е ...

Page 1 of 5 1 2 5

CIVIL MEDIA NEWSLETTER