fbpx

Tag: инвестиции

Битиќи во Њу Џерси: Државната поддршка за инвестиции е потпора и за пазарните успеси на македонските компании во САД

Заменикот на претседателот на Владата на Република Северна Македонија, задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи, заедно со претседателот на државата Стево Пендаровски, во рамки ...

НЕЗАБОРАВНИ МИГОВИ Фамилијата, Субрата Рој и танчерката носеа „развој“

КОНТРАСТИ: Груевски нудеше „евтина работна сила“, сега се обезбедуваат „работни места со конкурентни плати“

ЏАБИР ДЕРАЛА Читам една објава на вицепремиерот Фатмир Битиќи, кој на социјалните мрежи објави нова инвестиција во земјава. „Во Франкфурт, Германија, бев дел од настанот на потпишување на договор со ...

„Теламон – Европа“ го пушти во употреба новиот производствен погон со површина од 2.100 m2

Компанијата „Теламон – Европа“ го пушти во употреба новиот, втор производствен погон со површина од 2.100 m2 во кој во изминатиов месец беше инсталирана и ставена во функција линија за ...

Средба Битиќи-Ванделт: Германските компании заинтересирани за ширење на инвестициите и синџирите за набавка

Заменикот на претседателот на Владата на Република Северна Македонија задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи, се сретна со новата директорка на Делегацијата на германското ...

Маричиќ: Нова европска финансиска поддршка за три проекти со вкупна инвестиција од 98.9 милиони евра

Генералниот директорат за соседство и преговори за проширување официјално го извести вицепремиерот за европски прашања и Национален ИПА координатор, Бојан Маричиќ за трите проекти кои беа одобрени на 30 јуни ...

„Во Пелагонискиот регион исплативме над 506 милиони денари, поддршка за 77 компании за периодот 2018-2022 година, со што допринесуваме за рамномерен развој“, изјави заменик претседателот на Владата, задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи

Битиќи во Битола: Исплативме 506 милиони денари финансиска помош за пелагониските компании, ги развиваме и стимулираме рамномерен развој

„Во Пелагонискиот регион исплативме над 506 милиони денари, поддршка за 77 компании за периодот 2018-2022 година, со што допринесуваме за рамномерен развој“, изјави заменик претседателот на Владата, задолжен за економски ...

Безбедносното опкружување на НАТО бара долгорочно одржување на трошоците за одбраната

Состојбата со безбедноста во соседството на територијата на земјите на НАТО по руската анексија на Крим во 2014-та, а особено по инвазијата на Русија врз Украина во февруари минатата година ...

Фото: Влада.мк

Битиќи во „ДИМ Комерц“ во Валандово: Преку поддршката на нови инвестиции го потикнуваме локалниот економски развој

Успешната и развојна деловна активност на „ДИМ Комерц“ е пример за тоа како владините економски политики даваат реални и конкретни резултати во делот на поттикнувањето и унапредувањето на рамномерниот регионален ...

Ковачевски во посета на Македонски Телеком: Создаваме поволна клима за безбедно инвестирање

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, денеска, беше во посета на компанијата Македонски Телеком, каде се сретна со главниот извршен директор на компанијата, Никола Љушев и со ...

Битиќи: Германските компании се охрабрени да инвестираат во нашата земја

Германија е важен економски партнер на Северна Македонија и нејзин главен извозен пазар и реалните очекувања се дека со почетокот на преговорите за членство на Република Северна Македонија во ЕУ, ...

Page 1 of 6 1 2 6

CIVIL MEDIA NEWSLETTER