fbpx

Tag: инвестиции

Ковачевски во посета на Македонски Телеком: Создаваме поволна клима за безбедно инвестирање

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, денеска, беше во посета на компанијата Македонски Телеком, каде се сретна со главниот извршен директор на компанијата, Никола Љушев и со ...

Битиќи: Германските компании се охрабрени да инвестираат во нашата земја

Германија е важен економски партнер на Северна Македонија и нејзин главен извозен пазар и реалните очекувања се дека со почетокот на преговорите за членство на Република Северна Македонија во ЕУ, ...

Милиони евра од ЕУ фондовите се инвестираат во грчките железници

Речиси 800 милиони евра се доделени како помош за грчките железници од страна на Европската унија, изјави претставник на Европската комисија во коментар за грчки Катимерини. Првата сума за инсталирање на ...

Маричиќ: Инвестираме за сигурна енергетска иднина, но потребна е и енергетска одговорност од секој од нас

Заменик на претседателот на Владата за европски прашања, Бојан Маричиќ во своја објава на Фејсбук дава свој осврт за инвестициите за сигурна енергетска иднина по повод Денот на енергетска ефикасност, ...

Битиќи – Лематрие: Вложувањето во истражување и развој е влог во идниот раст и развој

Вицепремиерот задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции Фатмир Битиќи, денеска во Брисел оствари средба со директорот на Директоратот за истражување, технолошки развој и иновации на Европската ...

Марјан Забрчанец

Забрчанец за „Отворен Балкан“: Се чека пратениците да кажат „да“ за да почне да функционира слободниот проток на работна сила и услуги

За активирање на економската мерка со која ќе се овозможи слободно движење на пазарот на трудот, слободно движење на луѓе и услуги во бизнис секторот, потребно е уште да се ...

Северна Македонија сепак не е сама, 100-те милиони евра од ЕУ ќе ја помогнат економијата во следните две години

Откако само пред само неколку дена Европската комисија одобри на 50.000 евра за проекти во Северна Македонија, Европската комисија вчера предложи да се обезбедат до 100 милиони евра макрофинансиска помош ...

Бектеши – Касапоглу: Турски инвеститори заинтересирани за обновливи извори во Северна Македонија

Инвестициите, иновациите, технолошкиот развој, енергетиката и туризмот, беа само дел од темите на денешната 6. седница на Мешовитата комисија за економска соработка помеѓу Северна Македонија и Република Турција со која претседаваа министерот ...

Димитар Ковачевски, премиер на Северна Македонија/Фотографија Ангел Ангеловски

Ковачевски: Дел од инвестициите се во насока на унапредување на дистрибутивната и преносната електро-енергетска мрежа и прекугранично поврзување

„Мора да се менаџира недостатокот на електрична енергија и високите цени во моментот за да не предизивика ценовен шок за граѓаните и да се инвестира за да не се случат ...

Бочварски: За годинава предвидовме 800 милиони евра за капитални инвестии

Минатата година имавме сериозна агенда насочена кон инвестиции, рече министерот за транспорт и врски Благој Бочварски за време на годишната конференција „Година за нови можности“. „Дали се работи за патна ...

Page 2 of 6 1 2 3 6

CIVIL MEDIA NEWSLETTER