fbpx
US Defense Secretary Lloyd Austin attends a press conference during his visit in Sofia, Bulgaria, 19 March 2022. (Photo by Georgi Paleykov/NurPhoto)
Германскиот министер за одбрана Борис Писториус
Џулијан Асанж беше инспирација за голем број протести низ светот (фото извор: Wikimedia Commons)
Фото: Зеленски на Х
Фото: Фејсбук ЕУБАМ
Фото: скриншот од веб страницата на Фондацијата

Tag: ИСИС

Фото: Архива

ЕУ ја прошири листата на санкционирани поради врски со ИД и Ал Каеда

Советот на ЕУ денеска одлучи да додаде уште две лица на листа на поединци, групи, компании и субјекти кои се предмет рестриктивни мерки поради поврзаност со терористичките групи Исламска држава ...

Фотомонтажа; Д. Мишев / ЦивилМедиа

Путин и пропагандистите се обидуваат да ја обвинат Украина за терористичкиот напад во Москва

Руските власти покренаа обвиненија против четворица мажи за кои рекоа дека во петокот убиле најмалку 137 луѓе во концертна сала во близина на Москва. Четворицата осомничени, на кои им се ...

Терористичката ИСИС ја презеде одговорноста за нападот во концертниот комплекс во Москва, бројот на загинати се зголемува

Терористичката ИСИС (Исламска држава) ја презеде одговорноста за нападот во популарниот концертен комплекс во близина на Москва, во кој загинаа најмалку 115, а повеќе од 140 беа ранети, откако напаѓачите ...

Талибанците го убиле лидерот на ќелијата на ИСИС одговорна за самоубиствениот бомбашки напад на аеродромот во Кабул

Талибанците го убиле лидерот на ќелијата на Исламската држава одговорна за самоубиствениот бомбашки напад на аеродромот во Кабул, Авганистан, во август 2021 година, во кој загинаа 13 американски војници и ...

Уапсени четворица високо позиционирани екстремисти на ИД во Измир

Турските власти денеска приведоа четворица осомничени екстремисти на џихадистичката група Исламска држава во рамки на операцијата во крајбрежниот град Измир. Турските медиуми наведуваат дека меѓу осомничените се наоѓа „емирот“ на ...

ВМРО-ДПМНЕ се прашува кој им се заканува на дипломатите?!

„Споделувајќи ја загриженоста на Европската комисија, ВМРО-ДПМНЕ јавно прашува кој и како им се заканувал на меѓународните преставници во Република Македонија и да се посочи конкретен пример за тоа“, се ...

CIVIL MEDIA NEWSLETTER