fbpx
Фото: Влада на Република Северна Македонија
Фото: ОЦ Медиа
Гордана Силјановска Давкова / Социјални мрежи
Фуркан Салиу

Tag: ISW

Фото:  93rd Mechanized Brigade

Тврдењата на Москва за победа во Бахмут само го одвлекуваат вниманието од руската ранливост во и околу Бахмут

Руското воено раководство го преувеличува значењето на заземањето на Бахмут наспроти позадината на ранливоста на борбената ситуација за руските трупи во пошироката област, објави во својот извештај  американскиот Институт за ...

Фото: Укринформ

Битката не запира, украинските сили се блиску до тактичко опкружување на Бахмут

Додека медиумите во Москва трубат за „остварена мисијата“, откако шефот на платеничата група Вагнер, Евгениј Пригожин прогласи победа во источниот украински град Бахмут, Украина инсистира на тоа дека градот не ...

Фото: Укринформ

ISW: Руската пролетна офанзива во Украина можеби се ближи до кулминација

Руската пролетна офанзива во Украина најверојатно се приближува кон кулминација без значителен исход, објави Институтот за проучување на војната (ISW), јавува дописникот на Укринформ. Според ISW, Русија обврзала приближно 300.000 ...

Фото: Укринформ

ISW: Русија не може да издржи повеќе големи офанзивни операции

Русија не покажува капацитет да одржи повеќе големи офанзивни операции, се наведува во извештајот на американскиот Институт за проучување на војната (ISW), пренесува Укринформ. Аналитичарите веруваат дека руските одлучувачки офанзивни операции ...

Путин - Лукашенко

ISW: Руските специјални сили планираат напади во Белорусија, сакаат да ја вовлечат во војна

Американскиот безбедносно-одбранбен тинк-тенк Институт за воени студии (ISW) денеска објави дека украинските разузнавачи известуваат оти руските специјални сили планираат т.н. напади „лажно знаме“ (false flag) врз критичната инфраструктура во Белорусија ...

CIVIL MEDIA NEWSLETTER