fbpx
Фото: Загреб.инфо
Фото: Укринформ
Фото: Ангел Ангеловски / ПМД
Фото: Укринформ
Фото: МИА
Фото. МИА

Tag: изјави

СДСМ: Сценариото на Мицкоски и Апасиев пропадна, достоинсвено оддадена почит на великанот Делчев

Дарио Николовски, член на ЦО на СДСМ во одговор на новинарско прашање како ги коментираат вчерашните настани за одбележувањето на годишнината на Гоце Делчев, како и настаните и случувањата на ...

Фото: Претседател на Украина

Започнува Самитот Украина – ЕУ во Кијив; мора да се обединиме околу концептот за европска Македонија, повторно се активираа заканите со бомби; ЦИВИЛ упатува повик за разумно надминување на разликите

ВЕСТ НА ДЕНОТ Самит Украина-ЕУ: Пристапувањето кон ЕУ е долг и комплициран процес, без оглед на итните желби на Украина Лидерите на ЕУ се во Кијив на Самитот Украина-ЕУ, што е ...

Напредок на Северна Македонија на Индексот за демократија; Делчев заслужува достоинствено чествување; хаос во српскиот парламент; Цивил со жестоко соопштение за Апасиев

ВЕСТ НА ДЕНОТ Северна Македонија напредува едно место погоре според Индексот за демократија за 2022 година Според најновиот извештај на Индексот за демократија за 2022 година,  Македонија бележи подобрени резултати, и оваа ...

Уставниот суд го отфрли барањето на Антонијо Милошоски, подобрувањето на Индексот на перцепција на корупцијата е за поздравување, тензична атмосфера околу изборот на Јовески

ВЕСТ НА ДЕНОТ Уставниот суд го отфрли барањето за заштита на слободи и права на Антонијо Милошоски Уставниот суд на денешната седница го отфрли барањето на подносителот Антонијо Милошоски за ...

Северна Македонија со скок од две места на индексот за перцепција на корупција, националистички групи и поединци го држат регионот во заложништво, огромни шанси за влез на АА во владината коалиција

ВЕСТ НА ДЕНОТ Северна Македонија со скок од две места според перцепцијата на корупција на новиот Индекс на Транспаренси Северна Македонија се најде на 85 место од 180 светски држави ...

Постигнатото во 2022, визиите за 2023 на владина конференција „Година на нови можности“, нема да се дозволи никаков инцидент на чествувањето на Гоце Делчев, Данела разрешена

ТЕМА НА ДЕНОТ Постигнато во 2022, визии за 2023, Владата организира дводневна конференција „Година на нови можности“ Годишна конференција „Година на нови можности“ почна денеска во Скопје. Станува збор за ...

Две години затвор за Мијалков и Тачи, инцидентот во Охрид нема да не одвлече од ЕУ, просечната плата достигна 33.011 денари

ВЕСТ НА ДЕНОТ Мијалков и Тачи осудени на две години затвор за „Титаник 2 Поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков, за стореното кривично дело „примање награда за противзаконито влијание“ судот ...

Зеленски: Светот деновиве повторно виде дека Русија лаже

Деновиве светот повторно виде дека Русија лаже дури и кога привлекува внимание на ситуацијата на фронтот, изјави претседателот на Украина, Володимир Зеленски, во своето видео обраќање до нацијата, пренесува Укринформ ...

Фото: Anadolu Agency

Лажни закани со бомби и на Скопскиот аеродром, САД остануваат силни поддржувачи на нашиот европски пат, кампања „Светлина за Украина“ за поддршка на критичната инфраструктура

ТЕМА НА ДЕНОТ Заканите за бомби на Скопскиот аеродром, „Ист гејт“, „Александар палас“, салата „Борис Трајковски“ – лажни Полицијата утврди дека се лажни дојавите за поставени бомби во молот „Ист ...

Фото: Александар Ризински/ПМД

Основни училишта мета на заканите со бомби, цената на парното не се менува, струјата треба да поевтини, Европскиот парламент го призна Холодомор како геноцид

ВЕСТ НА ДЕНОТ Нови закани за бомби – на мета неколку основни училишта во Аеродром Закани за поставени бомби пристигнале утринава во неколку скопски училишта. Дојави за бомби, според сознанијата, пристигнале ...

Page 1 of 2 1 2

CIVIL MEDIA NEWSLETTER