fbpx
Матуранти, Прилеп, мај 2024 (фото извор: скриншот од снимка со телефон)
ФОТО/ АНА-МПА
Албин Курти (фото извор: ФБ страница на Албин Курти)
Бранко Тричковски (фото: Чедо Поповски)
д-р Арбен Таравари на РТК, 17 април 2024 (фото извор: скриншот од ТВ снимка)
Украинскиот претседател Зеленски даде интервју за АФП на 17 мај 2024 (фото извор: Канцеларија на Претседателот на Украина)

Tag: измени

Оливер Спасовски / фото: Б. Јордановска

Спасовски: Ниту има, ниту треба да има кокетирање со Груевски, тој може да се врати, но во затвор

„Сметам дека ниту има кокетирање, ниту треба да има кокетирање со нив, а особено не со Груевски. Нема начин како да се врати ниту со измените во Кривичниот законик, ниту ...

Собранието ги донесе измените и дополнувањата на Кривичниот законик

Со 48 гласови „за“, 36 „против“ и еден воздржан, Собранието попладнево ги донесе измените и дополнувањата на Кривичниот законик. Пратеникот на СДСМ Панчо Минов денеска при реплика од собраниската говорница ...

ГРУБИ Се откри дека за Мицкоски не е важно внесувањето на Бугарите во Уставот, туку тргнувањето на Албанците од власта

Груби: Измените во КЗ се хармонизација со европското право

Измените во Кривичниот законик освен што се хармонизација со европското право се и ексклузивно барање на лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. Ова го изјави вицепремиерот Артан Груби одговарајќи на ...

Законски измени: Крај на огромните камати и драстично намалување на трошоците за брзи кредити

Парламентарното мнозинство предводено од СДСМ денеска ги усвои измените на Законот за облигациони односи, како и Законот за извршување со кои повеќе нема да може каматата да биде повисока од ...

Пендаровски: Нема согласност од сите партии за средба за промени во уставот, немам проблем со замена на фразата 20 проценти

Претседателот Стево Пендаровски смета дека во моментот нема согласност од сите политички чинители за да се одржи кај него средба на која би се зборувало за можните уставни измени. Како ...

Ќе има ли можност за нови партиски вработувања во јавните претпријатија?

Пратениците Александар Кирацовски и Благоја Трпевски, од владеачкото мнозинство од СДСМ и ДУИ, предложија по скратена постапка да се донесе закон со кој во сите јавни претпријатија директорите ќе добијат ...

Презентација на измени на учебниците и начинот на набавка и дистрибуција

Министерот за образование и наука Арбер Адеми и директорката на Педагошката служба Вања Велева денеска ќе информираат за измените на содржината, како и набавката и дистрибуцијата на учебниците кои ќе ...

Дескоска: Измените на Законот спречување на корупција на јавна расправа

Нов состав на Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК), менување на условите за именување претседател и членови на Комисијата, како и проширување на нејзините надлежности, се дел од измените и ...

Мицкоски (десно) и Каракамишева (лево) / Фото: Киро Попов

Мицкоски: Голем исчекор кој води кон гаранција за отчетноста на финансирањето на партиите

„Владеачкото мнозинство се согласи на позициите на ВМРО-ДПМНЕ, односно неопходно носење на Закон за финансирање на политичките партии, а исто така и измени во Законот за Влада која што подразбира ...

Page 1 of 4 1 2 4

CIVIL MEDIA NEWSLETTER