fbpx
Меморијален центар Поточари - Сребреница
EPA-EFE/GEORGI LICOVSKI
Фото: МИА архива
Фото/ Манфред Вебер
Претседателот на Франција, Емануел Макрон, Сорбона, 25 април 2024 (скриншот од видео)

Tag: екологија

Бреда Мулец: Граѓаните ја сменија еколошката свест пополека, но најмногу поради влезот на Словенија во ЕУ

Во последните неколку години се промени свеста кај луѓето во Словенија во врска со екологијата и животната средина, но најмногу влијание имаше приклучувањето кон европската заедница, бидејќи тогаш моравме да ...

Фото: Драган Мишев/ ЦивилМедиа

Јанчева: Загадувањето на воздухот во Скопје останува алармантна тема

Загадувањето на воздухот во Скопје останува горчлива и алармантна тема, која директно го засега најскапото нешто – здравјето на скопјани, изјави на прес-конференција, Љубица Јанчева, координаторка на советничката група на ...

Состанок со младите фармери од Национална федерација на фармери

Николовски: Со буџетот за 2023 година обезбедуваме средства за најголемата реформа во земјоделството

Министерот за земјоделство Љупчо Николовски информира дека на денешниот состанок со младите фармери од Национална федерација на фармери (НФФ) уште еднаш биле потврдени придобивките за сите земјоделци од новиот модел ...

Заврши собирот против „Рио Тинто“, следниот закажан за в среда: Критики до жителите на Белград за слабата излезност

Неколку десетици граѓани се собраа пред Владата на Србија на годишнината од првата блокада против ископот на литиум во организација на Сојузот на еколошки организации на Србија (СЕОС), кој тврди ...

Агиќ, КОД, Јајце: Не ги разбирам големите статуи во Ценарот на Скопје

Меѓународни искуства беа споделени на дводневната работилница на „Логекс“ која се одржа во Скопје, во врска со предизвиците и можностите кои треба да се применат во земјите од Западен Балкан ...

Социо-еколошки форум за енергетските политики на земјите од Западниот Балкан и ЕУ

Во Скопје денеска ќе се одржи вториот Социо-еколошки форум (СЕФ) во организација на Фондацијата „Фридрих Еберт“, Mеѓународниот центар „Олоф Палме“ и Прогрес – Институтот за социјална демократија. На форумот ќе ...

Стопанска комора: Трите хидроелектрани на Маркова Река воопшто не се дел од ГОИЕ

Групацијата за обновливи извори на енергија (ГОИЕ) при Стопанската комора информира дека трите хидроелектрани на Маркова Река воопшто не се дел од Групацијата, во реакција на објавите на здружението Еко-свест ...

Еко-свест: Со изградба на мали хидроцентрали затрупана Маркова Река, да се одземе концесијата и да се поправи состојбата

И покрај сите апели, барања и предупредувања од граѓанските организации да се почитуваат мерките за заштита на животната средина, Маркова Река деновиве ја затекнавме комплетно затрупана со камења, карпи и ...

Депонија на излезот од Јегуновце

Дива депонија со градежен шут на излезот од Јегуновце, регистрираше екипата на ЦИВИЛ, при враќањето од турнејата низ Полошкиот регион, на 23 јули 2019 година. На фотографиите и снимката се ...

Page 1 of 8 1 2 8

CIVIL MEDIA NEWSLETTER