fbpx
Фото: СЕП
Обвинителот на МКС, Карим Кан. Фото: Х
Фото. Х

Tag: колумни

24 ЧАСА: Стартува системот „Најди ме“ за потрага по исчезнати лица; неодговорни политичари ризикуваат да ни се повтори грешката од Букурешт 2008 година; учениците од Гостивар со силни пораки за мултикултурализмот

ВЕСТ НА ДЕНОТ Се промовира najdime.org.mk – веб страницата на Системот за рано предупредување за исчезнати деца Завршната конференција на проектот „Пилот-проект за Систем за рано предупредување за исчезнати деца“, ...

24 ЧАСА: Македонските државјани полетаа од аеродромот во Тел Авив; Поддржете ја Украина, останете на вистинската страна на историјата; Зелен форум на Цивил

ВЕСТ НА ДЕНОТ Авионот со македонските државјани полета од аеродромот во Тел Авив Со мало задоцнување полетаа патниците од аеродромот Бен Гурион во Тел Авив кои се пријавија на повикот ...

24 ЧАСА: Почна процесот на исплата на платите во културата со покачување од 10 проценти; Србија шири руска пропаганда низ целиот регион; Производите со „гарантирана цена“ без зголемено ДДВ

ВЕСТ НА ДЕНОТ Министерство за култура: Почна процесот на исплата на платите со покачување од 10 отсто, во март ќе има ново усогласување на минималната плата Министерството за култура информира ...

Фото: Wikimedia commons

24 ЧАСА: Дваесет и две години од терористичките напади врз САД; Aко земјите во Западен Балкан инститираат на билатералните спорови, ниту една нема да влезе во ЕУ, предупредува Пендаровски; Состанок на Процесот Брдо-Бриони во Скопје

ТЕМА НА ДЕНОТ Дваесет и две години од терористичките напади врз САД Дваесет и две години од најразорните терористички напади во историјата, во кои загинаа речиси 3.000 луѓе. Исламистичка терористичка ...

ДЕНОТ НА ДЛАНКА: Украина го потврди договорот за слободна трговија со Северна Македонија; гласањето на уставните амандмани значи политичка стабилност и брзо членство во ЕУ; ЦИВИЛ бара решителна акција за институционална помош за жртвите од сексуално насилство врз децата

ВЕСТ НА ДЕНОТ Украина го потврди договорот за слободна трговија со Северна Македонија Украинската Влада усвои резолуција за спроведување на договорот за слободна трговија со Северна Македонија. Според трговскиот претставник ...

ДЕНОТ НА ДЛАНКА: ВМРО-ДПМНЕ пишман, сепак ќе учествува во дебатата за уставни измени; ослободени од партиципација и лицата со попреченост над 26 години; просечната нето плата во мај повисока за 16,1 отсто во однос на ланската

ВЕСТ НА ДЕНОТ ВМРО-ДПМНЕ се премисли, ќе учествува во собраниската дебата за уставни измени Откако предходно ВМРО-ДПМНЕ објави дека нема намера да учествува во собраниската дебата, како што ја нарече, ...

ДЕНОТ НА ДЛАНКА: ОЈО контра ДКСК; не е важно што кажуваат Радев и Ескобар, туку што ќе сработиме тука; на црната листа на САД има 9 политичари од Западен Балкан

ВЕСТ НА ДЕНОТ ЈО: Беспредметна и непотребна е иницијативата на ДКСК во врска со конфискацијата на имотот во предметот „Труст“ Јавното обвинителство ја оценува како целосно беспредметна и непотребна иницијативата ...

ДЕНОТ НА ДЛАНКА: Предлогот за уставни измени стигна во Собрание; плодна дискусија и натпартиски консензус за евроинтеграцијата на државата; крај на огромните каматни стапки и должничкото ропство кај граѓаните

ВЕСТ НА ДЕНОТ Првото гласање за уставните измени ќе биде на 18 август, Комисијата за уставни прашања ќе заседава од 25 јули Претседателот на Собранието, Талат Џафери, го прими Предлогот ...

ДЕНОТ НА ДЛАНКА: Законот за данок на солидарност по скратена постапка; двајца пратеници од ДУИ ја напуштија пратеничката група, мнозинството непроменето; почна објаснувачкиот скрининг за кластерот 5

ВЕСТ НА ДЕНОТ Собранието го поддржа донесувањето на законот за данокот на солидарност по скратена постапка Со 62 гласа „за“, еден воздржан и ниту еден против, Собранието денеска, во рамки ...

ДЕНОТ НА ДЛАНКА: Закани кон директорот на АВМУ, ставот на Мицкоски е ригиден и неполитички, започнува макрофинансиската помош од ЕУ

ВЕСТ НА ДЕНОТ Закани кон директорот на АВМУ поради одбиено барање за одземање дозвола на ТВ Алсат М Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги ја известува јавноста дека на ...

Page 1 of 2 1 2

CIVIL MEDIA NEWSLETTER