fbpx

Tag: конференција

Чупеска: Признавањето на дополнителни заедници не му противречат на никој начин на актуелниот поредок

Дури и во Преспанскиот договор, имаме една збогатена варијанта на нашиот нормативен мултикултурализам преку препишување на пост- национална формулација на граѓанството, вели проф. Ана Чупеска во својот говор на Конференцијата ...

Муратов: Најчеста мета на националистите се оние општини во кои што велат – ние немаме проблем со мултикултурализмот, ние сме „чисти“

Најчеста мета на националистите се оние општини во кои што велат : Ние немаме проблем со мултикултурализмот, ние сме „чисти“, вели новинарот и активист Дехран Муратов, од ЦИВИЛ на конференцијата ...

Фото: Б. Јордановска /ЦивилМедиа

Николовски: Ние сме заробени во своите идентитети, треба да бидеме држава на изграден национален индентитет, кој сите ќе ги обединува

„Ние не разликуваме што е национален, а што етнички идентитет и тоа е главниот проблем. За жал, ние сме држава која што, и јас цврсто стојам на тој став, нема ...

Сарачини: Добрите односи меѓу заедниците се од витално значење за безбедноста и сигурноста на земјата

„Во мултиетничко, мултиконфесионално и мултикултурно општество како нашето, добрите односи меѓу заедниците се од витално значење за безбедноста и сигурноста и се неопходни за функционирање и развој и за иднината ...

Битиќи, Шукова, Истрефи, Агатоновиќ и други истакнати имиња на утрешната регионална конференција „Визии за зелена иднина: Партнерство за циркуларност“

Регионалната конференција „Визии за зелена иднина: Партнерство за циркуларност“ ќе се одржи утре, 23 мај, во хотел Сити Парк, со почеток во 10 часот, со учество на високи претставнички и ...

Прес конференција на ЦИВИЛ за големата регионална иницијатива за трансформација на економијата на Западен Балкан

ЦИВИЛ ќе одржи прес конференција денеска, со почеток во 10 часот, во ЦИВИЛ Прес центар, во БЦ Палома Бјанка, 3 кат. Почетокот на прес конференцијата се совпаѓа со почетокот на ...

Конференција на ЦИВИЛ за иднината на циркуларната економија во Северна Македонија и Западен Балкан

Конференцијата на ЦИВИЛ под наслов „Визии за зелена иднина: Партнерство за циркуларност“ во хотел Сити Парк, на 23 мај (вторник) со почеток во 10 часот. Овој настан е дел од големата ...

Фото: Горан Наумовски / ЦивилМедиа

Иванов: Со национализмот мора да се расчисти, секој треба да си го исчисти својот двор

Доајенот на македонското новинарство, Зоран Иванов, во своето обраќање на конференцијата „Односи меѓу заедниците: Перцепции, надежи и стравови, предизвици и решенија“ во организација на ЦИВИЛ-Центар за Слобода, вели дека со национализмот ...

Фото: Горан Наумовски / ЦивилМедиа

Николовски: Политиката го расипа колективот, знамињата најмногу се поставуваат во сиромашни средини

Во своето обраќање на конференцијата „Односи меѓу заедниците: Перцепции, надежи и стравови, предизвици и решенија“ во организација на ЦИВИЛ-Центар за Слобода, новинарот Љубиша Николовски се осврна на своето живеење во ...

Page 1 of 23 1 2 23

CIVIL MEDIA NEWSLETTER