fbpx
Фото: Фејсбук
Фото: МИА
Битиќи/Фото: Влада.мк

Tag: ксенофобија

Одложено судењето на Лазаров и Латас

Во Основниот кривичен суд Скопје денеска треба да започне судењето против новинарот Драган Павловиќ Латас и инфлуенсерот Стефан Лазаров, обвинети за кривичното дело „ширење на расистички и ксенофобичен материјал по ...

Реџепи: Одговорност за ширење страв од мигрантите меѓу учениците

Бегалската криза и состојбата на мигрантите изгледаат незначително како тема во последниот период и покрај тоа што беа доста актуелни непосредно пред изборите, со иницијативите за распишување на референдуми во ...

Добро утро со Орданоски

Прасињата нема да гласаат за Груевски

Пишува: Сашо Орданоски Предизборната стратегија на партијата на Груевски да заигра на картата на опасноста од бегалци и мигранти во Македонија не е сосема неразумна: ВМРО-ДПМНЕ собрано околу очајникот Груевски ...

Манипулации, сеење страв и омраза пред локалните избори

Градоначалникот на општина Кавадарци, Александар Панов, осуден на двомесечна затворска казна поради изборен поткуп, престојот в затвор го замени со подготовки за локални избори, но и за референдум против бегалците. ...

CIVIL MEDIA NEWSLETTER