fbpx
Министерот за надворешни работи на Украина, Дмитро Кулеба
epa09950441 Swedish Prime Minister Magdalena Andersson speaks during a parliamentary debate on Sweden's application for NATO membership, at the Swedish Parliment in Stockholm, Sweden, 16 May 2022. The Swedish Parliament is holding a special debate about applying for NATO membership, paving the way for the expansion of the alliance.  EPA-EFE/HENRIK MONTGOMERY  SWEDEN OUT

Tag: КУЛТУРА

Георгиевски: Културата и традицијата се побитни за нечија припадност, отколку самото име!

„Идентитетските прашања ги учев преку примерот на цигарите филтер ‘Југославија’, првите филтер цигари во државата Југославија... По укинувањето на нивното производство, се појавија филтер ‘Ориентал’, со истиот визуелен интегритет, истата ...

Статуафест во Скопје, ден први

Статуафест - Интернационален уличен уметнички фестивал за живи статуи се отвори во Скопје, на улица Македонија, со почеток во 18:30 часот. На фестивалот учествуваат домашни и светски познати артисти. Статуафест ...

Прва дебата за новиот закон за остварување на јавниот интерес во културата

До крајот на годинава треба да биде донесен закон за остварување на јавниот интерес во културата кој, според ресорното министерство, е вториот најважен документ по усвојувањето на Националната стратегија за ...

Алаѓозовски дел од „Европа-поглед кон иднината“

Национализмот и авторитаризмот се главни ризици за заедничката иднина на Европа, истакнал македонскиот министер за култура Роберт Алаѓозовски, во обраќањето на 6. Европски форум „Европа – поглед кон иднината“, што ...

Седница на собраниската Комисија за култура

Во Собранието на Република Македонија денеска седница  ќе одржи Комисијата за култура. Единствена точка на дневен ред е надзорна расправа на тема Законот за управување со Охридскиот регион и сродната регулатива ...

Фотографија на човек во пламен во Венецуела – победник на „Ворлд прес фото“ за 2018

Фотографија на човек обвиткан во пламен за време на протестите во Венецуела ја доби наградата „Ворлд прес фото“ за 2018 година.  Авторот на фотографијата „Венецуелска криза“, Роналдо Шемит како награда доби ...

Page 1 of 5 1 2 5

CIVILMEDIA NEWSLETTER