fbpx
Бранко Тричковски, колумнист
Фото: МИА
ФОТО: Принтскрин

Tag: Министерство за одбрана

Министерство за одбрана (фото: МИА)

Јајага ќе раководи со Министерството за одбрана до изборот на нов министер

Министерството за одбрана денеска информира дека со верификација на пратеничкиот мандат на 28 јуни, на  министерката за одбрана Славјанка Петровска и заврши функцијата. До изборот на нов министер, наведуваат во ...

Славјанка Петровска: Лицата co попреченост ќе се вработуваат без јавен оглас во Министерството

Министерката за одбрана Славјанка Петровска во објава на Фејсбук порача дека „инклузивноста е нашата сила и дека најдобар начин да го покажеме тоа е лицата попреченост да ги вклучиме да ...

Министерство за одбрана (фото: МИА)

МО: Позитивни оценки од ЕК за вклученоста на државата во заедничката безбедносна и одбранбена политика на ЕУ

Министерството за одбрана информира дека Европската Комисија во објавениот извештај за Северна Македонија за 2023 година, во поглавјето 31 посветено на надворешната, безбедносна и одбранбена политика нотирала добро ниво на ...

Министерство за одбрана (фото: МИА)

Португалската министерка за одбрана утре во официјална посета на Северна Македонија

Министерката за одбрана на Португалија, Марија Хелена Кареирас  утре ќе пристигне во прва официјална посета на Северна Македонија, соопшти Министерството за одбрана. За време на посетата, во Министерството за одбрана, ...

Фото: Укринформ

Конфликт на руското МО со милблогерската заедница при тривијалниот обид да го поправи угледот на руските сили

Конфликтот на руското Министерство за одбрана со милблогерската заедница за тривијална борбена операција може да укаже на тоа дека руската воена команда не мисли дека има други успеси за да ...

Петровска на средба со висока делегација од норвешкото МНР: Работиме на стратешко партнерство со сојузничка Норвешка

Министерката за одбрана Славјанка Петровска денеска имаше средба со државниот секретар на Министерството за надворешни работи на Кралството Норвешка, Ејвинд Вад Петерсон, норвешкиот амбасадор Јорн Гјелштад и одбранбеното аташе на ...

Петровска: Нема да ја разнишаат мојата одлучност за посилна и поразвиена Армија, за побезбедна држава и сигурни граѓани

На прашање дали ги смета нападите против неа како еден вид хибридна, специјална војна, со која се прави обид да се создаде сомневање во вредностите на нашите одбранбени политики, во ...

Петровска: Горда сум на армиските припадници, со модернизацијата секојдневно го менуваме ликот на Армијата

Министерката за одбрана Славјанка Петровска денеска на брифинг со уредници и новинари информираше за процесот на модернизација и опремување на Армијата со кој во континуитет се менува ликот на Армијата ...

Брифинг: Министерството за одбрана и Армијата се во забрзан процес на модернизација

„На дезинформациите се спротивставуваме со максимална транспарентност. Затоа, ве поканивме на овој брифинг за да ги претставиме сите детали за процесот на модернизација на нашата Армија, соодветно на НАТО стандардите“, ...

Page 1 of 4 1 2 4

CIVIL MEDIA NEWSLETTER