fbpx
Фото: МИА
Фатмир Битиќи
Илустрација: „Одмазда на дрвото“ - Мирослав Стојановиќ-Шуки

Tag: Министерство за одбрана

Дали Ковачки со нападите кон министерката Петровска работи за трета агенда?

Не запираат обвинувањата на пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ кон министерката за одбрана Славјанка Петровска, но и институцијата што таа ја предводи. Дел од обвинувањата беа демантирани и оценети како лага и ...

Анчев: Мораме да ја задржиме ефикасноста на системите за далечинско учење и во состојба на сериозни безбедносни предизвици

Државниот секретар во Министерството за одбрана, Владимир Анчев, денеска во Воената академија го отвори работниот состанок на групата на НАТО за напредно учење на далечина, каде се дискутираа начините за ...

Славјанка Петровска за ЦИВИЛ медиа: Армијата е секогаш тука за граѓаните да се чувствуваат сигурни и безбедни

Хибридните напади, сајбер нападите и заканите се современото оружје каде жртвите можеби физички не се гледаат, но сепак настанува пореметување на целиот систем, а Северна Македонија изминатиот период е предмет ...

Фото: Министерство за одбрана

 Петровска им порача на новите подофицери во Армијата дека се клучна алка во безбедносниот систем

Армијата на Република Северна Македонија од денеска добива нови 149 подофицери, поранешни професионални војници кои во Армијата ги докажаа своите способности професионалност и мотивираност. Армијата во последните две години се ...

Министерката Петровска и амбасадорот Бомгартнер на „Македонско – француски разговори за одбраната” со студенти

Денеска во ЕУ инфо центарот се одржаа „Македонско - француски разговори за одбраната“ меѓу министерката Петровска, францускиот амбасадор Сирил Бомгартнер и студенти кои ги следат одбранбените прашања. На панелот беше ...

Петровска: Во моментот нема закана по безбедноста на државата

Министерката за одбрана, Славјанка Петровска, ги повтори изјавите дека во моментов и покрај честите закани за поставени бомби во јавни и образовни институции, нема реална закана по безбедносната состојба во ...

Петровска: НАТО ги отвори вратите за македонскиот бизнис сектор, креираме одржливи решенија за полесен пристап на компаниите на НАТО пазарот и подобрување на македонската економија

„НАТО не е само безбедност, туку и економска шанса. Со членството во НАТО се создаде една голема можност компаниите од нашата земја да учествуваат во нивните тендерски постапки и да ...

Драган Ковачки на партискиот митинг во предизборната кампања на ВМРО-ДПМНЕ, Делчево, 20 јули 2020 (скриншот од ФБ видео)

Одбрана го демантира Ковачки: Годинава набавени се 435 илјади литри флаширана вода за Армијата, планирани се уште 635 илјади

Министерството за одбрана и Армијата редовно обезбедуваат вода за пиење за сите вработени и тоа може да се види преку факти и бројки, велат од МО за „Локално“ после обвинувањата ...

Германската министерка за одбрана утре во Македонија

Германската министерка за одбрана Урсула фон дер Лаин утре ќе престојува во официјална посета на Република Македонија. Пред министерството за одбрана ќе биде организирана официјалната церемонија за пречек на Фон ...

Page 2 of 4 1 2 3 4

CIVIL MEDIA NEWSLETTER