fbpx
Фото: МИА архива
Володимир Зеленски, Харкив, Украина, 24 мај 2024 година
Фото/ Wikimedia commons

Tag: Министерство за здравство

Фотомонтажа: Д. Мишев/ ЦивилМедиа

Колку вреди зборот на Меџити: До кога ќе се играат игри со здравјето и животот на дијабетичарите

Иако министерот за здравство Фатмир Меџити минатиот месец вети дека во најскоро време ќе бидат исполнети барањата на дијабетичарите, тие се уште се соочуваат со сериозен недостиг на ленти, игли ...

Министерството за здравство ги поддржува заложбите на синдикатите, од септември ќе се разговара подетално за платите

Министерството за здравство ги поддржува заложбите на медицинските синдикални здруженија за подобар здравствен систем и за поефикасна  здравствена услуга на пациентите,соопштија попладнево од Министерството за здравство. Како што информираат оттаму, ...

СЗО: Ја поддржуваме Северна Македонија во јакнење на примарната здравствена заштита, почнува кампањата „Здравје за сите“

На својата 75. годишнина, која се совпаѓа со Светскиот ден на здравјето, Светската здравствена организација (СЗО) ја почнува кампањата „Здравје за сите“. За да се обезбеди здравје за сите, потребни ...

Синдикатите и Министерството за здравство се договорија, се очекува потпишување на анексот на колективниот договор

Синдикатите од здравство кои неколку часа пред најавениот протест беа на средба во Министерството за здравство постигнаа договор. - Се договоривме. По три илјади денари за сите сестри и по ...

Сали: Во претстојната година нашиот фокус ќе биде на третманот на ретките болести

ЦИВИЛ покани бројни јавни личности да учествуваат на годишниот настан „Перспективи 2023“ со изјави за свои видувања на изминатата година и перспективите за претстојната. Меѓу бројните релевантни личности што се ...

Уште една трансплантација на црн дроб, бубрези и коскени ткива на Хируршките клиники

Новата година ја започнуваме со уште една трансплантација на црн дроб, на бубрези и на коскени ткива, информираат од Министерството за здравство. Оттаму велат дека рано утрово на Хируршките клиники ...

Првиот пациент со трансплантиран црн дроб од починат донор заминува дома со здрав орган и шанса за нов живот

По три недели поминати во болница, пациентот на кој му беше направена првата трансплантација на црн дроб од починат донор, денес заминува од Клиниката за Дигестивна хирургија во добра состојба, ...

Photo by Mat Napo on Unsplash

Дијагностицирани 30 лица со Делта варијантата од Ковид-19, но се очекува брз пораст, сертификат само за вакцинирани со две дози

Новите рестриктивни мерки за кои Владата најави дека ќе почнат од 16 август, според кои во угостителски објекти ќе можат да влегуваат само лица со примена барем една доза вакцина, ...

Пожарникарите го донесоа Дедо Мраз кај најмладите пациенти

Денеска Дедо Мраз пристигна и кај најмладите пациенти на Клиниката за детски болести во Скопје, објави Министерот за здравство, д-р Венко Филипче. Него го донесоа пожарникарите. Сите заедно, им обезбедија ...

Page 1 of 6 1 2 6

CIVIL MEDIA NEWSLETTER