fbpx
Фото: МИА архива
Меморијален центар Поточари - Сребреница
EPA-EFE/GEORGI LICOVSKI
Фото: МИА архива

Tag: Мирјана Најчевска

Мирјана Најчевска

Најчевска: Правна држава не се гради со меки христијански повици за заедништво

Најчевска: Ниту помирувањето, ниту помилувањето не смее да биде опција којашто ќе ја понуди оваа власт. Помилувањето значи рушење на правниот систем, значи опстојување во затворениот систем, круг, на политичко ...

Што е проблематично во изјавата на Захарова за руското (не)мешање во референдумот?

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова, изјави дека дури и по референдумот за промена на името, Западот сè уште се обидува да ја вовлече Македонија во НАТО. ...

Најчевска: Патриотизмот гледа кон иднината, а не кон заборавени традиционални вредности

„Патриотизмот значи дека луѓе со различна етничка припадност, верска припадност, со многу различни идеологии, разбирања и размислувања можат да негуваат истоветни чувства кон местото на раѓање и да го сакаат ...

Најчевска: Државата треба да ги искористи своите потенцијали

ЦИВИЛ Медиа разговараше со професорката и експертка за човекови права Мирјана Најчевска за очекувањата од развојот на политичката состојба во земјата, нејзините очекувања и реалната слика од почетокот на годината ...

Најчевска: Тајноста најголем проблем – многу работи се прават тајни за да не се контролираат

Проблемот со контролата на безбедносниот сектор е во отсуството на соодветни правила, критериуми и стрикни процедури, што прво би овозможиле следење на постапките и автоматско повикување на одговорност тогаш кога не ...

Најчевска: Државата го следи патот на претходната власт

Проф. Мирјана Најчевска, експертка за човекови права, говори за неприфатливиот начин на финансиско угнетување на најсиромашните, кои се соочуваат со ригорозни мерки за извршување на нивните долгови, со што се ...

Најчевска поднесе оставка од Советот за реформа на правосудниот сектор

Професорката Мирјана Најчевска сподели со јавноста преку својот Фејсбук профил, дека денеска упатила писмо до Советот за реформа на правосудниот сектор со кое поднесува оставка од членувањето во ова тело. ...

Најчевска: Подобро делувам под притисок

Професорката Мирјана Најчевска во интервју за ЦИВИЛ Медиа зборува за слободата на изразување, медиумските слободи, активизмот, притисоците и начинот на којшто таа се справува со нив. https://www.youtube.com/watch?v=6F9M1n36eqE ЦИВИЛ Медиа: Кои ...

Page 1 of 3 1 2 3

CIVIL MEDIA NEWSLETTER