fbpx
Фото: МИА архива
Меморијален центар Поточари - Сребреница
EPA-EFE/GEORGI LICOVSKI
Фото: МИА архива

Tag: МОН

Фото: миа.мк

Шаќири: За врсничкото насилство не е одговорно само МОН, треба да се вклучат сите институции и родителите

Врсничкото насилство не е одговорност само на Министерството за образование и наука, туку  сите институции треба да се вклучат во превенција на оваа појава, изјави министерот Јетон Шаќири и апелираше ...

Љубомир Костовски

Костовски: За студентскиот собир пред МОН немаше инструкции за тоа што понатаму, сѐ беше толку синтетички креирано

„Втора фаза на сценариото е почеток на нивна верзија на Шарената револуција. Паф! – се распрсна наративот, но не заради големите медиуми со национална фреквенција, туку до јавноста, сепак, стигна ...

МОН: Учениците и студентите денеска ги добија средствата за стипендии, продолжуваме да соработуваме и да ги поддржуваме

-Министерството за образование и наука информира дека сите ученички и студентски стипендии на постојните корисници за учебната, односно академска 2023-2024 година се исплатени заклучно со месец јануари. За новите корисници, ...

Демант од МОН: Не сме иницирале покачување на партиципацијата за студирање, студентите да бидат спокојни

Министерството за образование и наука ги демантира информациите дека на иницијатива на Министерството за Владата ќе се зголеми двојно партиципацијата за студирање на државните високоообразовни установи на сите три циклуси ...

МОН ги објави повиците за финансиска поддршка за ученици и студенти

Министерството за образование и наука денеска ги објави повиците за финансиска поддршка за ученици и студенти. Со повикот за финансиската поддршка за ученици од основните и средните училишта чии семејства имаат вкупни ...

Шаќири во САД се сретна со конгресментот Пит Сешнс

Соединетите Американски Држави и во иднина ќе продолжат да го поддржуваат развојот на образовниот систем во Северна Македонија. Ќе се обезбеди контиунитет на финансиската и логистичката поддршка што и досега ...

МОН: Учебници за шесто одделение ќе се испорачуваат и викендов

Учебниците за шесто одделение што се веќе одобрени од Националната комисија за учебници и имаат добиено ЦИП запис, веќе се печатат и испорачуваат до училиштата. Задолжените за испорака се максимално ...

Шаќири на Конференција на министрите за образование на Советот на Европа, дигитализацијата на образованието е меѓу приоритетите на МОН

Искористувањето на потенцијалот на дигиталната трансформација во и преку образованието е од клучно значење во современиот свет. Затоа и ние како држава сме фокусирани на дигитална трансформација на оваа област, ...

Фото: МОН

МОН: Платите на наставниците од овој месец се зголемуваат за 15 проценти

Платите на наставниците и на другите вработени во основните и средните училишта продолжуваат да се зголемуваат. Како резултат на заложбата за создавање квалитетно образование кое се темели на мотивирани наставници, ...

Трошоците за сместување и исхрана во студентските домови по стара цена

Најавеното покачување на цената за сместување и исхрана на студентите во државните студентски домови во Скопје нема да се реализира, откако денеска Државниот Студентски Дом „Скопје“ на седницата на Управен ...

Page 1 of 6 1 2 6

CIVIL MEDIA NEWSLETTER