fbpx
Јенс Столтенберг (фото извор: НАТО)
АГЕЛЕР А сега завршете ја работата одвнатре. Можно ли е тоа без медиуми?
Фото: Фб
Фото: Д. Мишев / ЦивилМедиа

Tag: МОН

МОН: Нема да дозволиме покачување на цените за сместување преку самоволие и непочитување на прописите

Нема да дозволиме покачување на цените за сместување преку самоволие и непочитување на прописите, соопшти денеска Министерството за образование и наука, откако вчера организацијата Студентски отпор објави дека се зголемени ...

МОН и БРО не биле надлежни за промена на учебниците, а што велат препораките на историската комисија

Заедничката мултидисциплинарна експертска комисија за историски и образовни прашања меѓу Северна Македонија и Бугарија досега усогласи препораки за заедничко одбележување на св. Кирил и Методиј, св. Наум Охридски, св. Климент ...

Фото: МТСП

Тренчевска во посета на градинката „Земунски бисер” со цел унапредување на детската заштита преку добри примери

Министерката за труд и социјална политика, Јованка Тренчевска заедно со делегацијата од Република Северна Македонија во склоп на претставници од Министерството за труд и социјална политика и претставници од проектот ...

Шаќири го поздрави надминувањето на застојот во работата на собраниската комисија за образование

Министерот за образование и наука Јетон Шаќири е задоволен што по две години пауза, поради политички превирања, продолжи со работа собраниската матична комисија, информира Министерство за образование и наука. -Драго ...

Се разгледува дали новата учебна 2023-2024 година да започне на 11 септември или да остане вообичаениот датум 1 септември

Новата учебна 2023-2024 година може да започне на 11 септември и да заврши до крајот на јуни, сепак, постои можност почетокот да остане на 1 септември, а во текот на ...

МОН за ЦИВИЛ: Сите одредби со кои се зајакнува превенцијата од насилство ќе бидат дел и од новиот Закон за средно образование

"Министерството за образование и наука заедно со Министерството за внатрешни работи, единиците на локалните самоуправи, училиштата, странските партнери, граѓанските организации,  во континуитет работи на подигнување на свеста кај младата популација ...

МОН: На електронската адреса за пријавување насилство стигнаа 10-тина пораки, училиштата мора да бидат безбедна средина за едукација

Министерството за образование и наука денеска соошти дека на eлектронската адреса [email protected] и [email protected] на албански јазик изминатите два дена пристигнале 10-тина пораки. Дел од нив се однесуваат на врсничко ...

МОН: Училиштата да ја искористат можноста за грантови за активности за меѓуетничка интеграција во образованието

Истекува рокот за аплицирање на повикот на Министерството за образование и наука и Мисијата на ОБСЕ во Скопје за доделување на грантови со кои ќе се финансира спроведувањето на заеднички ...

Фото: Сојуз на средношколци

Сојузот на средношколци го прифати компромисот понуден од МОН за полагањето на првиот екстерен испит

Генералното собрание на Сојузот на средношколци на вонредна седница вчеравечер го прифатил компромисот понуден од Министерството за образование и наука (МОН) во врска со едно од нивните барања за државната ...

Page 2 of 6 1 2 3 6

CIVIL MEDIA NEWSLETTER