fbpx
Фото: МИА
Алексеј Навални. Фото: Скриншот
Проф. д-р Ратко Дуев, декан на Филозовски факултет при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“, Скопје (фото А. Мехмети/ЦИВИЛ)

Tag: Мултикултура

Стево Пендаровски, претседател на Северна Македонија (фото: Б.Јордановска)

Пендаровски: Историското искуство не научи да не се плашиме од различните, туку да ја прифатиме и почитуваме различноста

Со нашиот пристап кон градењето на односи на почитување и соработка меѓу различните етнички и верски заедници, ние сме позитивен пример не само за нашиот регион. Историското искуство не научи ...

Мултикултурализмот наспроти националистичките наративи

Една од најголемите опасности на концептот на мултикултурализмот, што оди во прилог на критиките кон него, е национализмот, пишува Биљана Јордановска во „Перцепции за мултикултурализмот во Северна Македонија на патот ...

Свети Никола и Хадер Баба – Теќе, Макеоднски брод (фото.: Општина Македонски Брод)

Мултикултурна Северна Македонија и специфичниот модел на соживот

Одразот на мултикултурализмот во Северна Македонија може да се види во изјавата на претседателот Стево Пендаровски, дадена на конференцијата „Односи меѓу заедниците: Перцепции, надежи и стравови, предизвици и решенија“ во ...

Фото: Скриншот

(ВИДЕО) Мигрантска приказна: Али најде мир во Скопје и љубов во Крива Паланка

На само 13 години, Пакистанецот Алираза Куреши станал мигрант. Заминал од дома без документи и без родители, со намера да стигне во Германија. По неколку неуспешни обиди, стигнал до Северна ...

ДЕНОТ НА ДЛАНКА: Скопје се сеќава-60 години од катастрофалниот земјотрес 1963, Бектеши со апел да се донесе акт со кој ќе се утврди дали со Иловица се загрозува животната средина, стартува „ЕУ за чист воздух“

ТЕМА НА ДЕНОТ Скопје денеска со повеќе активности и манифестации одбележува 60 години од катастрофалниот земјотрес во 1963 година, кога животот го загубија 1.070 лица, а 3 000 беа повредени. ...

ДЕНОТ НА ДЛАНКА: Наодите за Мерко „загубени“ во судските лавиринти; социјалните мрежи се местата на организирање на антиродовите движења кај нас

ВЕСТ НА ДЕНОТ ДКСК за случајот Мерко: Наодите беа најдени пред четири години, надлежните требаше да постапат Не требаат 8 000 километри за некој да дојде до наодите. Тие се ...

ДЕНОТ НА ДЛАНКА: Притвор за возачот кој ја престигнувал колоната возила во која бил косовскиот автомобил; законски измени за престанок на мандатот на сегашниот Судскиот совет, Ковачки шири невистини

ВЕСТ НА ДЕНОТ ЈО: Обдукција на загинатите косовари во Лепенец, притвор за скопјанецот кој ја претекнувал колоната Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје прибира докази за тешката сообраќајна несреќа ...

ДЕНОТ НА ДЛАНКА: Конференција за економската и еколошката димензија на ОБСЕ во Струга; важно е државата да исчекори напред; повторно тензии на северот на Косово

ВЕСТ НА ДЕНОТ Во Струга меѓународна конференција посветена на економската и еколошката димензија на ОБСЕ Во рамки на претседавањето на Северна Македонија со ОБСЕ, во Струга денеска ќе се одржи ...

ДЕНОТ НА ДЛАНКА: Голема поддршка за Отворен Балкан во земјава; само Северна Македонија да влезе во ЕУ – власта е небитна; најголемите воздушни маневри во историјата на НАТО започнуваат денеска

ВЕСТ НА ДЕНОТ Анкета: Македонците и Албанците во земјава со голема поддршка за Отворен Балкан, Србија и Албанија најпријателски, Бугарија најнепријателска земја Иницијативата „Отворен Балкан“ добива сѐ поголема поддршка кај ...

Page 2 of 8 1 2 3 8

CIVIL MEDIA NEWSLETTER