fbpx
Меморијален центар Поточари - Сребреница
EPA-EFE/GEORGI LICOVSKI
Фото: МИА архива
Фото/ Манфред Вебер
Претседателот на Франција, Емануел Макрон, Сорбона, 25 април 2024 (скриншот од видео)

Tag: Мултикултура

Илустрација: Политичка инерција, апатија, разочараност (во соработка со deepAI)

Повлекување на прогресивизмот: Испитување на влијанието на политичката инерција, апатијата и разочарувањето

ЏАБИР ДЕРАЛА Трет дел од анализата Три клучни фактори во изборната динамика: Национализам, руско влијание и политичка инертност, објавена на 27 април 2024, на ЦИВИЛ МЕДИА Гласачите, оние што излегоа ...

24 ЧАСА: Стартува системот „Најди ме“ за потрага по исчезнати лица; неодговорни политичари ризикуваат да ни се повтори грешката од Букурешт 2008 година; учениците од Гостивар со силни пораки за мултикултурализмот

ВЕСТ НА ДЕНОТ Се промовира najdime.org.mk – веб страницата на Системот за рано предупредување за исчезнати деца Завршната конференција на проектот „Пилот-проект за Систем за рано предупредување за исчезнати деца“, ...

Фото: МИА

24 ЧАСА: ОБСЕ е живо; О`Брајан убаво посочи кој лаже и за кого не треба да се гласа, изјави Ковачевски; дебакл на Лавров на Самитот на ОБСЕ

ТЕМА НА ДЕНОТ Дводневен министерски состанок на ОБСЕ во Скопје Со завршна прес конференција заврши 30. Министерски совет на Организацијата за безбедност и соработка во Европа – ОБСЕ, на кој ...

24 ЧАСА: Извештајот на ЕК е искрен и правичен; според Пивоваров, не постои однапред најавен терористички напад; Уставот го издржа тестот на времето – интервју со Фрчкоски

ТЕМА НА ДЕНОТ Извештајот на ЕК е искрен, но правичен, Северна Македонија да ја искористи создадената динамика во процесот на проширување „Извештајот на ЕК се стреми кон тоа да даде ...

24 ЧАСА: Почна процесот на исплата на платите во културата со покачување од 10 проценти; Србија шири руска пропаганда низ целиот регион; Производите со „гарантирана цена“ без зголемено ДДВ

ВЕСТ НА ДЕНОТ Министерство за култура: Почна процесот на исплата на платите со покачување од 10 отсто, во март ќе има ново усогласување на минималната плата Министерството за култура информира ...

Фотомонтажа; Д. Мишев / ЦивилМедиа

24ЧАСА: Аболициите на Иванов пред Врховен; Инфлацијата намалене на 6,6 проценти; Зголемување на платите во јавното здравство; Зелен Форум на Цивил

ВЕСТ НА ДЕНОТ Поднесена иницијатива до Врховен за аболициите на претседателот Иванов Адвокатот од Скопје поднел иницијатива до Врховниот суд на Република Северна Македонија во која бара утврдување на начелен ...

24 ЧАСА: Израел повторно ја презеде контролата во Газа; Русија и Хамас користат иста тактика; 76 отсто од испитаниците со поддршка за иницијативата „Отворен Балкан“

ТЕМА НА ДЕНОТ Израел-Газа, утрински воен извештај: Втора ноќ на хаос, жестоки борби и бомбардирање Израел го бомбардира опколениот Појас Газа втора ноќ по ред, откако официјално објави војна против ...

ЦИВИЛ утре во Кочани: Граѓански дијалози за меѓуетничките односи, работна средба и со градоначалникот Папазов

Секогаш во движење и во контакт со граѓанките и граѓаните, тимот на ЦИВИЛ ќе се сретне со претставниците на локалната самоуправа и граѓанските организации во Кочани, на 5 октомври. Средбата ...

Page 1 of 8 1 2 8

CIVIL MEDIA NEWSLETTER