fbpx
Фатмир Битиќи
Илустрација: „Одмазда на дрвото“ - Мирослав Стојановиќ-Шуки

Tag: Мултикултура

Роберт Алаѓозовски, Национален координатор за интеркултурализам, едно општество, развој на културата и меѓуресорска соработка (фото: И. Чадиноски / ЦИВИЛ)

Алаѓозовски: Обврска на секој политичар е да ја разбере и да ја имплементира Стратегијата „Едно општество за сите“

Стратегијата „Едно општество за сите“ е значајна за развојот на нашата демократија, на општеството, но и на државата во целост. Стратегијата има влијание и во низа други области, на постоењето ...

ЦИВИЛ: Ние сме Европа!

Денот на Европа е ден на мирот и единството меѓу сите граѓанки и граѓани, ден кога се слават човековите права и слободи, еднаквоста и мултикултурализмот. ЦИВИЛ им го честита Денот ...

(ВИДЕО) Џабир Дерала: Почитувајте, станете подобри луѓе од денеска, од сега!

Видео прилог со Џабир Дерала за Иницијативата „Обединети во различноста“: Колку и да се слаткоречиви, колку и да се кријат зад своите академски, политички или социјални позиции, титули и статуси, ...

(ВИДЕО) Владанка Димковска: Ги надминуваме негативните и создаваме многу позитивни ситуации

Во првото од серијата видео пораки во Иницијативата „Обединети во различноста“, актерката Владанка Димковска вели: https://youtu.be/tWCwsnY0Fw8 Јас сум од Куманово по потекло. Тоа значи дека живеам во град со многу ...

Шапуриќ ја демантира поврзаноста со Мултикултура од Тетово

Министерот без ресор задолжен за регулатива за подобрување на инвестициска клима за домашните претпријатија, проф. д-р Зоран Шапуриќ, ја демантира веста објавена на порталот Лидер и преземена од други медиуми ...

Page 7 of 8 1 6 7 8

CIVIL MEDIA NEWSLETTER