fbpx
Емануел Макрон
ФОТО Фејзбук
Јенс Столтенберг (фото извор: НАТО)
Фото: МИА
Фото МИА

Tag: напади

Израелска армија: Продолжуваат жестоките борби во Хан Јунис и градот Газа

Продолжуваат жестоките борби во поголемите градови на Појасот Газа, соопшти израелската армија, објавувајќи дека „неколку терористи биле убиени во воздушни напади и копнени судири во текот на претходниот ден“, пишува ...

САД извршија серија одмазднички напади врз милитанти во Ирак и Сирија

САД извршија вчера воздушни напади во Ирак и Сирија врз повеќе од 85 цели поврзани со Иранската револуционерна гарда (ИРГЦ) и проиранските милиции, соопшти американската војска, по нападот во Јордан ...

ИФЈ ќе го тужи Израел доколку не престане со нападите врз новинарите во Газа

Меѓународната федерација на новинари (ИФЈ) ќе преземе правни мерки против израелските политичари и воени лидери, доколку не се обврзат да ги почитуваат наредбите на Меѓународниот суд на правдата, во врска ...

Фото: Khaled Abdullah/Reuters

Американската војска уништи противбродска ракета на Хутите во Јемен

Војската на САД денеска соопшти дека уништила противбродска ракета на Хутите во Јемен, која била насочена кон Црвеното Море, пренесува Ал Џазира. Ракетата „претставуваше непосредна закана за трговските бродови и ...

Ескалира војната меѓу Хезболах и Израел

Насилството на границата меѓу Либан и Израел ескалира денеска, откако Хезболах испрати беспилотни летала со експлозиви и лансираше моќни ракети кон израелските позиции, а Израел изврши воздушни напади врз неколку ...

Бенјамин Нетанјаху

Нетанјаху најави продолжување на нападите врз Газа со „зголемена сила“

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху одржа прес-конференција на која вети дека ќе ја продолжи копнената офанзива „со сè поголема сила“, велејќи дека тоа е единствениот начин да се постигне целта на ...

Бројот на загинати во Газа се зголемува по завршувањето на примирјето, сирени за тревога во јужен Израел

По еднонеделното примирје, Израел денеска изврши нови напади врз Појасот Газа. Министерството за здравство во Газа, кое го предводи Хамас, соопшти дека речиси 200 Палестинци се убиени од прекинот на ...

ОН за пораст на омразата по нападот на Хамас: И Евреите и муслиманите велат дека не се безбедни

Високиот комесар на ОН за човекови права Волкер Туерк денеска изрази жалење за „значителното зголемување на омразата“ во светот по нападите на Хамас на 7 октомври. Туерк во изјавата рече ...

Page 1 of 5 1 2 5

CIVIL MEDIA NEWSLETTER