fbpx
Бранко Тричковски, колумнист
Фото: Ројтерс
Фото: Ројтерс

Tag: национализам

Photo by Elvis Bekmanis on Unsplash

Алал вера драги „новинарски пера“

Зошто дел од медиумите и новинарите пред етичките правила ги стават етничките интереси? Дел од луѓето во медиумите пред да се новинари, се повеќе Македонци или Албанци? Дали етноцентризмот и ...

Сефер Тахири (фото: Б. Јордановска / ЦИВИЛ)

МАНУ, не биди САНУ

МАНУ треба да биде свесна дека со Преспанскиот договор со Грција, ние како држава се обврзавме дека нема да го истакнуваме никаде знамето од Кутлеш. На државните институции ни под ...

Пендаровски: Нападите се резултат на пропагандни кампањи од странски центри или нивна директна инфилтрација и поддршка на радикални политички оргнизации

Претседателот Стево Пендаровски вчеравечер во обраќањето на конференцијата по повод Меѓународниот ден на човековите права, 10 декември, во организација на Агенцијата за остварување на правата на заедниците и Мисијата на ...

(ЕКСКЛУЗИВНО) Фрчкоски за македонскиот конституционализам (1): Ако успееше тајната операција „Опера“ на КОС, за државен удар во Југославија и квислиншка влада во Македонија, нас ќе нè пратеа в затвор

„Белешки за македонскиот конституционализам, концепт на Уставот од 1991 година“ во издание на ЦИВИЛ, е нова книга на проф. д-р Данаилов Фрчкоски. Одличен повод за интервју со Авторот, што ќе ...

(РЕАКЦИИ) Целакоска: ВАЖНО Е! медиумите да бидат слободни да реализираат нарачки на ВМРО-ДПМНЕ

Професорката и колумнистка, Емилија Целакоска, во објава на Фејсбук, „користејќи“ го слоганот од кампањата на ВМРО-ДПМНЕ „ВАЖНО Е!“, реагира на инцидентот предизвикан од директорот на Канал 5 телевизија Иван Мирчевски. „#Важно е ...

Куршумите се стишија во Косово, но „се пука“ со говор на омраза на социјалните мрежи!

Еднодневниот конфликт во северот на Косово разлеа дезинформации и говор на омраза на социјалните мрежи. „Главите да ви се скинат Ш****** племо секаде сте црвен пипер“; „...Еден сончев ден повторно ...

Разорната бура на иднината!

ДЕСТАН ЈОНУЗИ Во Северна Македонија веќе неколку години владее антизападна енергија, која во одредени историски моменти, како што е во моментот со процесот на уставни измени, се претвори во деструктивна ...

Page 1 of 13 1 2 13

CIVIL MEDIA NEWSLETTER