fbpx
Јенс Столтенберг (фото извор: НАТО)
АГЕЛЕР А сега завршете ја работата одвнатре. Можно ли е тоа без медиуми?
Фото: Фб
Фото: Д. Мишев / ЦивилМедиа

Tag: новинари

Рокот за поднесување прилози на граѓанските новинари истекува на 4 септември

Рокот за пријавување на прилозите на граѓанските новинари завршува на полноќ на 4 септември (недела). Интересот на граѓанските новинарки и новинари да учествуваат со свои прилози во проектот Граѓански објектив постојано ...

Милошоски: „Граѓански објектив“ е можност секој да известува за тоа што се случува

„Во отсуство на медиуми што известуваат објективно и независно, проектот 'Граѓански објектив' претставува одлична можност и простор и за искусните новинари да објавуваат прилози кои се однесуваат на прекршувањето на ...

ЦИВИЛ утре ќе ги додели јулските награди за граѓанските новинари

Новинари кои во соработка со партија се задолжени за промоција на работењето на Општината, сведоштво за кршење на работнички права во едно јавно претпријатие во Скопје, злоупотреби на државни ресурси, ...

Избрано ад хок – телото за контрола на медиумите

Привремената комисија за следење на медиумското претставување за време на парламентарните ибори ќе биде составена од Слаѓана Димишкова и Горан Трпеновски од „Вест“, Цветин Чилиманов од МИА и Љубомир Костовски ...

Македонија: Преглед на настани (13 јули 2016)

Дневен преглед на најважните настани во Република Македонија (13 јули 2016 година): МВР најавува проверка, командирот негира дека бакнувал кама и револвер! || Граѓан(к)ите со петиција: Не за еврообврзницата! || Со ново раководство на ...

ЗНМ бара СЈО да го преземе предметот на Божиновски

ЗНМ побара од специјалната обвинителка Катица Јанева, да го преземе одвоениот предмет на новинарот Зоран Божиновски од обвинителството за организиран криминал, поради неговата поврзаност со предметот „Шпион“, врз кој СЈО веќе ...

Зона на слободата на изразувањето

"Она што го обележува медиумскиот простор во Македонија е насилството, цензурата, етикетирањето, говорот на омраза, медиумски мрак под превезот на притисоцитe на власта, партизацијата на државата и новинари кои ја ...

Page 11 of 12 1 10 11 12

CIVIL MEDIA NEWSLETTER