fbpx
Јенс Столтенберг (фото извор: НАТО)
АГЕЛЕР А сега завршете ја работата одвнатре. Можно ли е тоа без медиуми?
Фото: Фб
Фото: Д. Мишев / ЦивилМедиа

Tag: новинари

„Граѓански објектив“ во Струмица

Граѓанската организација ЦИВИЛ – Центар за слобoда објавува повик за учество на третиот Регионален семинар за граѓанско новинарство кој ќе се одржи во Струмица. Како што е наведено во повикот, семинарот ќе ...

Распишан конкурсот за новинарската награда „Никола Младенов“

Македонскиот институт за медиуми (MИM), по 16-ти пат го објавува конкурсот за престижната новинарска награда за најдобра истражувачка сторија на годината, која од 2014 година го носи името на новинарот ...

Му требаат ли дописници на македонското новинарство?

„Менде Петковски“ е единствената награда во Македонија, којашто 12 години на некој начин го валоризираше трудот на новинарите од внатрешноста. Фактот што „Дневник“, во месец кога вообичаено се доделува, не ...

„Дневник“ ја укинува новинарската награда „Менде Петковски“?

Дневниот весник „Дневник“ годинава ја доведува во прашање традицијата на доделување на наградата за најдобар дописник - „Менде Петковски“ која се доделуваше 11 години по ред. За ваквата одлука, сопругата ...

ЦИВИЛ за посреќна 2017: Серија колумни на тема „Како ја преживеав 2016“

По уште една година борба за слобода во Македонија и за исчезнување на стравот, за враќање на демократијата, ослободување на медиумите и востановување на правната држава, за почитување на човековите ...

Гаснењето на „Утрински весник“ е атак врз независното информирање во пресрет на изборите

ЦИВИЛ - Центар за слобода изразува сериозна загриженост по информацијата дека медиумската компанија Медиа Принт Македонија (МПМ), која важи за блиска до власта, носи одлука за редуцирање на кадрите во ...

Промовирана публикацијата „Ние сме медиумите!“

ЦИВИЛ – Центар за слобода, денеска одржа  двочасовна мултимедијална презентација на проектот „Граѓански објектив“ и  промоција на публикацијата „Ние сме медиумите!“. Публикацијата содржи од искуства, извештаи и извонредни текстови на автори ...

Повик за учество на семинар за граѓански новинари во пелагонискиот регион

ЦИВИЛ – Центар за слобода започнува со втората година од спроведувањето на проектот „Граѓански објектив“. Изминатата година беа одржани пет регионални семинари, повеќе обуки и предавања низ Македонија, а доделени ...

Во петок истекува рокот за учество на натпреварот за граѓански новинари

Рокот за пријавување на прилозите на заинтересираните граѓан(к)и на натпреварот во рамки на проектот „Граѓански објектив“, завршува на полноќ на 23 септември (петок). ЦИВИЛ – Центар за слобода упатува повик до ...

Page 10 of 12 1 9 10 11 12

CIVIL MEDIA NEWSLETTER