fbpx
Фото Фејзбук
Фото: МИА
Фото МИА

Tag: обраќање

Пендаровски од Генералното Собрание на ОН: Агресијата на Русија врз Украина е флагрантно кршење на Повелбата на ОН и на принципите на меѓународното право

Претседателот Стево Пендаровски денеска во Њујорк се обрати на Генералната дебата на 78. Генерално собрание на Обединетите нации. "Оваа година фокусот врз сите нас е можеби поголем од кога било ...

Пендаровски во Њујорк се обрати на Самитот за Целите за одржлив развој

Претседателот Стево Пендаровски, во рамки на своето учество на Генералното Собрание на Обединетите Нации, денеска присуствуваше на отворањето на Политичкиот форум на високо ниво за одржлив развој под покровителство на ...

Зеленски: Војната стигнува во Русија, тоа е неизбежен, природен и праведен процес

Војната постепено се враќа на руска територија и тоа е неизбежен, природен и праведен процес. Ова го изјави украинскиот претседател Володимир Зеленски во денешното видео обраќање, откако со дрон беше ...

Фото: Укринформ

Се обрати рускиот диктатор: Организаторите ќе одговараат, вагнеровци ќе можат да заминат во Белорусија

Путин вечерва им се обрати на Русите, првпат по бунтот во саботата организиран од страна на платеничката група „Вагнер“ и денешната 11-минутна аудио порака на шефот на групата Евгениј Пригожин, ...

(ВИДЕО) Зеленски: Гледате дека Русија е во целосен хаос, сега треба да ни испратите оружје

Украинскиот претседател Володимир Зеленски во своето вечерашно обраќање се осврна на неодамнешните настани во Русија. Тој истакна дека оваа ситуација покажува оти Русија е во целосен хаос и му порача ...

Foto: Twitter

Зеленски ја прими наградата „Карло Велики“, за Моравјецки тој е најистакнат лидер на 21. век

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ја прими наградата „Карло Велики“ доделена нему и на украинскиот народ за нивните напори да се спротивстават на руската агресија врз нивната земја, опишувајќи ја како ...

Ковачевски: Со заштитата на македонскиот јазик ја заштитивме и суштината на нашето постоење

Се гордеам што како држава, како народ, успеавме да добиеме шанса и статусот на македонскиот стандарден јазик да го втемелиме во европското законодавство. Да биде признат и почитуван од нашите ...

Руски дисидент на кого му се закануваат 25 години затвор: Ова ме потсетува на ерата на Сталин

Опозицискиот руски политичар Владимир Кара-Мурза, кој се соочува со потенцијална затворска казна од 25 години, изјави денеска пред московскиот суд дека неговото судење потсетува на Сталиновите процеси во 30-тите години ...

Фото: Wikimedia Commons

Нетанјаху ги одложи судските реформи но не се откажува од нив, протестите продолжуваат

Во своето вечерашно обраќање до јавноста, израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху го потврди она што претходно го објави Бен Гвир, шефот на крајнодесничарската партија која ја предложи реформата. Нетанјаху рече дека ...

Пендаровски: За да има помирување, треба да има извинување за депортацијата на македонските Евреи

Никаде во Европа, морбидниот концепт наречен „конечно решение на Еврејското прашање“ не бил поефикасно спроведен отколку во тогашната окупирана Македонија. И во хебрејскиот и во македонскиот јазик изворното значење на ...

Page 2 of 5 1 2 3 5

CIVIL MEDIA NEWSLETTER