fbpx
фото: Скриншот од прес-конференцијата на Премиерот Зоран заев и лидерот на Алтернатива, Африм Гаши во Клубот на пратеници

Tag: омраза

Џабир Дерала (фото: Биљана Јордановска / ЦИВИЛ)

Со чајче не се лечи тешка болест

пишува: ЏАБИР ДЕРАЛА Црна кампања може да се води против различни профили на луѓе - политичари, јавни личности, новинари, активисти... Тие никогаш не се започнуваат без причина и зад нив ...

Срцки

пишува: ЏАБИР ДЕРАЛА Ако почнете да им одговарате на тапоглавците што ве прозиваат по десетина пати на ден, треба само на тоа да се посветите, а секако ќе биде залуден ...

Наместо честитки и убави зборови, левото Димче во празничен маратон на омраза

пишува: ПЕТРИТ САРАЧИНИ Ја испративме старата и тешка 2020 и ја дочекавме неизвесната 2021, поминаа Божиќни празници по стар и нов календар, Бадник, Коледе... Луѓето, без оглед дали се христијани, ...

Џабир Дерала (фото: Биљана Јордановска / ЦИВИЛ)

За оние што самите се нарекоа „куртони“, „скапи курви“, „човечиња“, „лудаци“, „началници“, МВРО-ВМРО…

пишува: ЏАБИР ДЕРАЛА Сакав да напишам едно подолго размислување за најнискиот криминален ешалон во агитпропот уште пред да излезе Студијата за балканските дезинформатори (меѓу кои се челниците на ВМРО-ДПМНЕ), но ...

Левото Димче против „Егејците“

пишува: ПЕТРИТ САРАЧИНИ Левото Димче, вчера од собраниска говорница во тирада на омраза кон Телма, го нарекол „Егеец“ уредникот на оваа телевизија, Кировски. А утре? Левото Димче ќе продолжи да ...

Балкански наративи: Национализмот убива!

Фондацијата „Хајнрих Бел“ - Сараево излезе со новиот број на магазинот „Перспективи - наративите на Балканот“. Вo овој број авторите ги анализираат отворените конфликти во постјугословенските војни, како база на ...

Белешка од дневникот на младичот со кристалната топка

Во ерата на масовно комуницирање кога буквално секој може да пласира информации до илјадници луѓе, се чини дека зборовите на разумните, рационалните, аргументираните гласови во јавноста го губат своето значење ...

Page 1 of 3 1 2 3

CIVILMEDIA NEWSLETTER