fbpx
д-р Арбен Таравари на РТК, 17 април 2024 (фото извор: скриншот од ТВ снимка)
Украинскиот претседател Зеленски даде интервју за АФП на 17 мај 2024 (фото извор: Канцеларија на Претседателот на Украина)

Tag: пасош

Бојмацалиев: Досега се издадени 1.3 милиони пасоши, до крајот на август издавањето на документите ќе заврши

„Досега се издадени 1.3 милиони пасоши. Со ресурсите со кои располага МВР јас сум оптимист дека до крајот на август може да заврши издавањето на документите. Кога станува збор за ...

Османи: Се разгледува можноста државата да компензира за тие кои имаат важечки пасоши, а заради договорот треба да ги сменат

Министерот за надворешни работи Бујар Османи посочи дека од 12 февруари патните документи со старото име нема да важат. За граѓаните кои треба да се вратат во државата а не ...

Бугарија ќе ги објави имињата на сите Македонци со бугарски пасош

Пратениците во бугарскиот Парламент во прво читање гласаа за измените во Законот за бугарско државјанство со кои јавно ќе биде објавен регистарот на сите лица кои имаат бугарски пасош. Бугарскиот ...

Преспанскиот договор погрешно се толкува, личните документи треба да се сменат до февруари 2024 година

Објава на Фејсбук тврди дека според Договорот од Преспа, личните документи треба да се сменат со новото име Северна Македонија, откако државата ќе почне преговори со ЕУ. Ова не е точно. Прашањето е: ...

Нема да му се врати пасошот на Мијалков

Кривичниот совет при Основниот суд Скопје 1 го одбил барањето на поранешниот директор на УБК Сашо Мијалков за враќање на патната исправа. Како што појаснија од Кривичниот суд на денешниот брифинг со ...

Груевски останува без пасош

Апелациониот суд одлучи да не му го врати пасошот на Никола Груевски, побаран под изговор за службени патувања. Приложениот доказ, покана за службена посета од унгарскиот премиер Виктор Орбан, не ...

Page 1 of 2 1 2

CIVIL MEDIA NEWSLETTER