fbpx
Руски ракетен терор: Харкив, 25 мај 2024 (фото извор: скриншот од видео извештај на Би-би-си)
Фото: MONDO/STEFAN STOJANOVIĆ
Фото/ Маргарита Роблес/ Wikimedia commons

Tag: пензионери

Маричиќ: Посветеноста кон пензионерите се манифестира преку новите владини мерки со што ќе се овозможи финансиска помош за нив

Посветеноста кон пензионерите се манифестира преку превземањето на нови мерки во Владата со што ќе се овозможи сериозна финансиска помош за овој важен сегмент од населението, истакнал вицепремиерот Бојан Маричиќ ...

Фото: MIA

Тренчевска: Најранливата категорија на пензионери останува во нашиот фокус

Системските решенија за минималната плата и за пензиите даваат резултати. За повеќе од една година пензиите пораснаа за над 25 отсто, растот на пензиите го следи растот на инфлацијата, но ...

Битиќи: До 2017 година над 240 илјади пензионери земаа под 14 илјади денари, денес таква пензија добиваат 106 илјади, сите пензионери од ранливите категории ќе имаат дополнителна помош со последниот пакет мерки

„Сите забораваме дека кога дојдовме во 2017 година, скоро повеќе од 240.000 добиваа пензии под 14.000 денари. Денес, имаме 106 000 пензионери кои добиваат пензии до 14.000 денари, а овие ...

Тренчевска: Работната група ги достави предлозите за пензионерите, очекувам на следната владина седница да ги разгледаме

Министерката за труд и социјална политика Јованка Тренчевска денеска соопшти дека работната група ги доставила предлозите за пензионерите и очекува на следната владина седница да се разговара за нив. - ...

Тренчевска: До крајот на месецот конкретни мерки за поддршка на животниот стандард на пензионерите

Верувам дека до крајот на месецот ќе имаме конкретни мерки со коишто ќе го поддржиме животниот стандард на пензионерите, особено на оние пензионери со ниски пензии, изјави денеска министерката за ...

Протест на пензионерите пред Владата

Пензионери од повеќе градови од државава денеска на Меѓународниот ден на пензионерите – 20 Септември, протестираа пред зградата на Владата. Поради протестот затворен беше за сообраќај булеварот „Илинден“.   Барањата ...

Тренчевска: Сите барања на пензионерите ќе се дискутираат во работната група, нема да има пензија под прагот на сиромаштија

Министерката за труд и социјална политика, Јованка Тренчевска во гостувањето на утринската емисија „Утро“  на КТВ – Кавадарци, зборуваше за актуелностите поврзани со пензиите. Таа истакна дека досега се реализирани средби ...

Тренчевска: Со заеднички предлози до системски решенија за подобар живот на сите пензионери

Министерката за труд и социјална политика, Јованка Тренчевска се сретна со Претседателот на партијата на пензионери, Илија Николовски и претставници од партијата. На средбата се разговараше за актуелните барања на ...

Зајкова: Укинување на партиципација за основните лекарства на пензионерите

Активното стареење е клуч за квалитетно ментално и физичко здравје, а социјалната сигурност и благосостојбата на заедницата кај повозрасното население во Северна Македонија е еден од главните приоритети на либерално-демократските ...

ВО ЛАДОВИНАТА НА ПАРКОТ Некои новинари ова го нарекуваат пензионерски бунт

Костовски: Пензионерите молчеа кога груевизмот ги манипулираше, а сега „свират“ под диригентската палка на партиските улични емисари, токму кога системот – функционира!

Пензионерите како гости на сите наши информативни емисии на обединетите телевизии на опозицијата, сигурно имаат форми на амнезија, пишува Љубомир Костовски во анализата за ЦИВИЛ Медиа, под наслов „Пензиите како ...

Page 1 of 3 1 2 3

CIVIL MEDIA NEWSLETTER