fbpx
Фотомонтажа: Д. Мишев / ЦивилМедиа
Фото: Архива
Фото: Принтскрин / Полиграф

Tag: пресуди

Условни пресуди за обвинетите директори за пожарот на модуларната болница во Тетово

Тетовскиот суд денеска изрече условна пресуда за обвинетите директори Флорин Бесими и Артан Етеми и правното лице Клиничка болница за кривично дело „тешки дела против општата сигурност“ за пожарот во ...

Зеленски: Им благодарам на сите кои му помагаат на МКС во истрагата на руските злосторства во Украина

Украинскиот претседател Володимир Зеленски вечерва на Твитер им се заблагодари на сите во светот кои му помагаат на Меѓународниот кривичен суд и неговиот тим во истрагата на руските злосторства извршени ...

Лидерката на белоруската опозицијата во егзил вети дека ќе продолжи да се бори по изречената затворска казна за предавство

Белоруската опозициска лидерка во егзил Свјатлана Циханускаја беше осудена на 15 години затвор во понеделникот, откако и беше судено во отсуство за предавство и „заговор за преземање на власта“, пресуда ...

Заев: Со двете поништени пресуди, директно се упатува на враќање и повторување на грозоморните дејствија на режимската врхушка

Поранешниот премиер на Република Северна Македонија, Зоран Заев денеска на својот фејсбук-профил реагираше на одлуката на Апелацискиот суд да ја укина првостепената пресуда за Таргет-Тврдина, откако претходно ја укина и ...

Османи: Ќе следуваат консултации дали Димовски ќе биде амбасадор, Апелација да ја објасни одлуката за Мијалков

Министерот за надворешни работи Бујар Османи очекува деновиве да се одржи консултација со претседателот на државата Стево Пендаровски и премиерот Димитар Ковачевски и да се донесе одлука дали поранешниот директор ...

Правда и правичност

Судството го допре дното, а народот сиромаштијата. Среќавам луѓе кои уморно чекорат, лицето им ја оддава тагата, а од нивните очи очекувам да потечат солзи. Во нашата држава, илјадници луѓе ...

Катица Јанева: Правдата ќе победи!

Во излагањето на денешната прес-конференција, на која беше обелоденет првиот предмет на Специјалното Јавно обвинителство „Титаник“ за криминализација на изборниот процес за опстојување на власт, обвинителката Катица Јанева, зборуваше и ...

CIVIL MEDIA NEWSLETTER