fbpx
Фото: Кабинет на претседателот на државата Стево Пендаровски

Tag: Путин

Ердоган и Путин во сѐ поцврста врска

Русија и Турција сметаат дека одлуката на САД да го признаат Ерусалим за главен град на Израел го дестабилизира Блискиот Исток, изјави рускиот претседател Владимир Путин по средбата во Анкара ...

Добро утро со Орданоски

Два брега на матна река

Пишува: Сашо Орданоски Ја слушам вчерашната цинична изјава – којзнае која по ред – на српскиот министер за надворешни работи Дачиќ, дадена на еден меѓународен собир во Блед, дека „Србија ...

Човекот на Путин на Балканот

Инволвирањето на Балканот на Николај Патрушев, поранешен разузнавач и човек од доверба на Владимир Путин, посочува кон засилување на позицијата на Русија и на нејзиниот пристап во регионот, се вели ...

Иванов во Москва – Заев во Брисел!

Во контекст на политичката состојба во Македонија, но и нејзиниот одѕив во соседните балкански земји, со цел, како што најави Брисел, разговор за случувањата во регионот и можноста „сите заедно ...

По победата на Трамп, анти-Соросовите сили се охрабрени во Источна Европа!

„Поттикнати од охрабрувачките сигнали на администрацијата на Трамп, популистичките лидери низ Централна и Источна Европа преземаат остри мерки против невладините организации, кои некогаш беа заштитени од Вашингтон, а промовираа отворена ...

Популисти на власт

„На популистите им е исклучително важно да кажат (или докажат) дека граѓанското општество воопшто не е граѓанско општество, и дека, иако тоа можеби личи на народна опозиција, нема никаква врска ...

Како „милошевиќевизмот“ ја премина границата и стана „груевизам“…

Сé почна со турбо-фолкот, па следеше малоумен напад врз американската амбасада, предводен од Павловиќ. Потоа, дојдоа  „Звезде Гранда“, „Све за љубав“, „Жикина шареница“, „Велики Брат“, „Парови“, „Фарма“ и цел низ ...

Трамп против медиумите: Администрацијата работи многу макотрпно, но погрешно е интерпретирана во јавноста!

Претседателот на САД, Доналд Трамп, одржа маратонска самостојна прес-конференција, која траеше 80 минути. Ваквата постапка ја оправда преку напад на американските медиуми, обвинувајќи ги дека шират невистини и манипулации за ...

Page 11 of 12 1 10 11 12

CIVIL MEDIA NEWSLETTER