fbpx
Фото: МИА
Фото: Х
Фото: Архива
Фото: Скриншот
ФОТО: МИА Архива
Фото: Скриншот
Berlaymont building (European Commission)

Tag: реформи

Сефер Тахири (фото: Б. Јордановска / ЦИВИЛ)

Влада на големите очекувања

Граѓаните ја казнуваа доста остро владата на СДСМ и ДУИ.  Очекуваа многу повеќе во заживувањето на реформите, затоа што ветувањата беа многу големи Разрешувањето на Судскиот совет и на Советот ...

Професор Борче Давитковски (фото: Ариан Мехмети/ЦИВИЛ)

Давитковски: Кај нас нема политички морал, сѐ се сведува на политички пазар

„Оваа партија што победи сега во кампањата зборуваше дека ќе го рационализира, ќе го смали јавниот сектор, јавната администрација особено министерствата и сега наеднаш се иде со 4 нови министерства. ...

Ерван Фуере (фото: Б. Јордановска/ЦИВИЛ, мај, 2016)

Ерван Фуере за „Фронтлајн“: Oд витално значење за македонските партии e да изградат силен консензус за многу потребните реформи

„Иако убедливата победа што популистичките екстремно десничарски политички партии ја предвидуваа за неодамнешните избори за Европскиот парламент не се оствари, сепак, поддршката што ја добија, особено во земјите членки како ...

Фото: МИА Архива

Извештај на ЕП: Нема пречки до ЕУ, Унијата не треба да го одложува приемот на нови членки

Извештајот на Европскиот парламент за проширувањето на ЕУ и реформите потребни за да се направи блокот способен да прифати нови членки укажува дека пристапот во Унијата секогаш мора да се ...

Битиќи: Реалните реформи и реалниот исчекор кон ЕУ ќе биде направен по 8 мај со формирање на владата од Европскиот фронт

„Сметам дека реалните реформи и реалниот исчекор ќе биде направен по 8 мај со формирањето на новата влада од европскиот фронт. Ги знаеме сите болки и во јавниот сектор и ...

Фото: Министерство за финансии

Бесими – Суперти: Планот за раст силен инструмент за интеграција во ЕУ, искористување на можностите и работа на домашен терен

Планот за раст на Западен Балкан е силен инструмент и силна порака за регионот дека земјите од Западен Балкан треба да го забрзаат движењето по евроинтеграцискиот пат. ЕУ ја подава ...

Фото: миа.мк

Панел-дискусија: ЕУ нуди квалитет на македонското образование и перспектива за секој млад човек

Темелната и етапна реформа во образованието што ја спроведуваме во изминатите години има за цел да придонесе учениците да стекнуваат применливи знаења, да научат критички да мислат и да решаваат ...

EPA-EFE/GEORGI LICOVSKI

Извештај на ЕК: Правна рамка погодна за демократски избори, работата на Групата за изборни реформи допрва треба да покаже резултати

Извештајот на Европската комисија оценува дека правната рамка е погодна за организирање демократски избори во Северна Македонија, но без доволно напредок во имплементирање на препораките на ОБСЕ/ОДИХР и Венецијанската комисија. ...

Фон дер Лајен: ЕУ со пакет од 6 милијарди евра ќе ги помага реформите на земјите од Западен Балкан

Европската унија планира да им помогне на земјите од Западен Балкан во спроведувањето на реформите неопходни за интеграција во богатиот блок со инвестиција од 6 милијарди евра, изјави во Скопје ...

Page 1 of 22 1 2 22

CIVIL MEDIA NEWSLETTER