fbpx
epa03244691 KFOR soldiers from Hungary guard the road between north and south part of the town of Mitrovica, during clashes in the town of Zvecan, Serbia, 01 June 2012. At least five Kosovo Serbs and a NATO soldier were wounded in a gunfight in the early hours, as peacekeepers tried to dismantle Serb roadblocks blocking traffic.  EPA/STR
Фото: Мартина Ацковска / Фронтлајн

Tag: Русија

Тимоти Снајдер: Десет причини зошто победата на Украина е клучна за светот?

Тимоти Снајдер, професор по историја на Универзитетот Јејл, наведе десет причини зошто тој верува дека целиот свет треба да сесрдно да се заложи за Украина да биде победничка во нејзината ...

Добро утро со Орданоски

„За што беше потребен целиот овој циркуз, тавариш Путин!?“

САШО ОРДАНОСКИ Проблемот со украинската криза е што веќе не се наѕира нејзин поинаков расплет, освен „логичниот“:  откако Русите натрупаа толку многу војска на украинско-руско-белоруските граници и поставија услови кои ...

Џабир Дерала

Прво омраза и дискредитација, а потоа повторување на истите ставови

ЏАБИР ДЕРАЛА Политичарите и партиските ботови на македонската националистичка десница ја нападнаа новата министерка за одбрана Славјанка Петровска по сите основи, уште првиот ден. Нападот беше препознатлив по својата грубост ...

Совет за безбедност на ОН, 31 јануари 2022

Совет за безбедност на ОН за руско-украинската криза: Остра дебата, сите за дипломатско решение, седницата без заклучоци

После двочасовното заседавање, седницата на Советот за безбедност на ОН за кризата на руско-украинската граница е прекината без заклучоци. Дури не е усвоена ни заедничка изјава. Но присутните имаа прилика ...

Руски тенк (photo source: Wikimedia Commons)

Вести од Источниот фронт

ЏАБИР ДЕРАЛА Светскиот мир виси на конец. Руската армада е на границите на Украина, спремна да ја обнови агресијата започната во 2014 година. Не треба да се биде Магелан, за ...

Амнести Интернешнл: Мирните протести се речиси невозможни во Русија

Руските власти до тој степен ја загрозија слободата на мирно собирање што сега стана речиси невозможно да се протестира во Русија на кој било мирен начин, предупреди денеска Амнести Интернешнл. ...

Џабир Дерала (фото: Биљана Јордановска / ЦИВИЛ)

Што им е работа на шпионите?

пишува: ЏАБИР ДЕРАЛА На крајот на нашите дневни колегиуми во ЦИВИЛ, една наша колешка обично нè прашува дали сакаме да слушнеме некоја „занимливост“. Секогаш има интересни информации кои потоа ги ...

Page 1 of 20 1 2 20

CIVILMEDIA NEWSLETTER