fbpx
Фото: Влада на Република Северна Македонија
Фото: ОЦ Медиа
Гордана Силјановска Давкова / Социјални мрежи
Фуркан Салиу

Tag: Русија

Руските трупи во офанзива, Украина е на ниско ниво на воздушна одбрана

Додека украинските власти бараат повеќе западно оружје, а пакетот помош од САД останува блокиран во Конгресот, Русија напредува на бојното поле во источна Украина, зазема нова територија и ги интензивира ...

Фото: МИА архива

Сежурне: Франција повеќе не е заинтересирана да разговара со руските претставници

Франција повеќе не е заинтересирана за „разговор со руски претставници“, изјави денеска францускиот министер за надворешни работи Стефан Сежурне по неодамнешниот телефонски разговор меѓу министрите за одбрана на двете земји, ...

Стуб за Си-Ен-Ен: Нема услови за преговори со Русија, единствениот начин, да се постигне мир е преку борба

Финскиот претседател Александар Стуб изјави дека воената акција е единствениот начин за постигнување мир во Украина и оти нема услови за преговори со Русија. - Во конкретниот случај, единствениот начин ...

Јапонија забрани извоз во Русија на уште 164 индустриски производи

Јапонија ќе ја прошири забраната за извоз во Русија на уште 164 индустриски производи, како што се литиум-јонски батерии, гасни цевки и автомобилски моторни масла, соопшти Министерството за трговија, пренесуваат ...

Фотомонтажа; Д. Мишев / ЦивилМедиа

Украина може да го следи примерот на САД доколку ја забрани кинеската пропагандна алатка Тик-Ток

Украинските власти размислуваат за забрана на кинеската социјална мрежа Тик-Ток доколку САД го направат тоа, изјави пратеникот Јарослав Јурчишин во интервју за RBC-Ukraine објавено на 1 април. Како што пренесува ...

Франсоа Оланд и препорача на француската Влада да не одржува никакви контакти со Русија

Поранешниот француски претседател Франсоа Оланд денеска препорача француската Влада да нема „никакви контакти“ со Русија откако Москва го искористи во свои пропагандни цели телефонскиот разговор меѓу францускиот министер за вооружени ...

Wikimedia commons

ЕУ воведе забрана за летови на турската „Саутвинд Ерлајнс“ поради врски со Русија

ЕУ воведе забрана за летање на турскиот авиопревозник „Саутвинд Ерлајнс“ на територијата на Унијата, поради „загриженост за сопственичката структура и оперативната контрола на компанијата“ базирана на сознанијата дека таа е ...

Фото: Wikimedia commons

Европратеници бараат мерки за спречување на „руското мешање“ во ЕУ

Европратеници од редовите на социјалдемократите, либералите, зелените и левицата најавија дека ќе иницираат преземање итни мерки во врска со наводите за обиди за руско мешање во пресрет на јунските евроизбори. ...

Фото: МИА

Франција побара од Кина да „испрати многу јасни пораки до Русија“

Францускиот министер за надворешни работи, Стефан Сежурне денеска во Пекинг изјави дека Франција очекува Кина да испрати „многу јасни пораки до Русија“ за прашањето за војната во Украина, пренесоа француските ...

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски (фото: Кабинет на Претседателот на Украина)

Најсериозното предупредување на Зеленски досега: Ќе бидеме принудени да се повлечеме без американска помош

Украинските сили ќе мора да ѝ отстапат поголема територија на Русија доколку американската воена помош не пристигне наскоро, предупреди украинскиот претседател Володимир Зеленски во својот најнов и најсериозен апел до ...

Page 1 of 65 1 2 65

CIVIL MEDIA NEWSLETTER